Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Ławeczki pamięci profesora Stanisława Pawłowskiego i wójta Dzikowa Jana Słomki poddano renowacji. Tak wyglądają. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Na zdjęciu od góry ławeczka profesora Stanisława Pawłowskiego przed i po renowacji, na dole ławeczka wójta Dzikowa Jana Słomki przed i po renowacji.
Na zdjęciu od góry ławeczka profesora Stanisława Pawłowskiego przed i po renowacji, na dole ławeczka wójta Dzikowa Jana Słomki przed i po renowacji.
Stojące przy placu doktora Antoniego Surowieckiego w Tarnobrzegu dwie charakterystyczne kamienne ławki z postaciami osób, które wpisały się w historię Tarnobrzega - profesora Stanisława Pawłowskiego oraz wójta Dzikowa Jana Słomki - poddano renowacji.

Ławeczki upamiętniające ważne dla Tarnobrzega postaci zostały oczyszczone i naprawione

Piaskowiec, z którego są wykonane, odzyskał naturalny kolor. Odtworzono także drewniane siedziska.

Zobacz w galerii zdjęć, jak wyglądały ławeczki przed i po renowacji

Te dwie ławeczki to swoiste pomniki przypominające postaci, które nierozerwalnie związane są z Tarnobrzegiem, które tworzyły historię naszego miasta. Stan kamiennych ławek wymagał prac renowacyjnych, a obok dużych, poważanych inwestycji także działania mające na celu odnowę miejsc pamięci i upamiętnień są naszym zadaniem. Prace wykonano w ramach bieżących napraw i remontów

– mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Przypomnijmy, kamienne ławeczki w przestrzeni miejskiej funkcjonują już od dziesięciu lat. Pierwsza - ławeczka Jana Słomki, wójta Dzikowa, chłopskiego działacza społecznego i gospodarczego w Galicji powstała w 2012 roku w 170. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci Jana Słomki, w 100 lat od pierwszego wydania „Pamiętników Włościanina” jego autorstwa. Z tej okazji Rada Miasta Tarnobrzega ustanowiła rok 2012 „Rokiem Jana Słomki”.

Ławeczka profesora Stanisława Pawłowskiego powstała w 2013 roku w 60. rocznicę odkrycia polskich złóż siarki, a upamiętnia zarówno samego odkrywcę, wybitnego naukowca, geologa, geofizyka, którego badania zapoczątkowały powstanie Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego, jak też odkrycie tarnobrzeskich złóż. Rzeźba przedstawia postać profesora siedzącego na nasypie siarki, trzymającego w dłoniach pierwszą wydobytą bryłę tego surowca. Ławeczka powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa - Oddziału Tarnobrzeg, które sfinansowało jej wykonanie.

Obydwie ławki są autorstwa artysty plastyka Krzysztofa Kołka, a wykonane są z piaskowca. Przeprowadzone w ostatnich dniach prace renowacyjne wykonywane były pod nadzorem artysty, a polegały na umyciu i zaimpregnowaniu ławeczek specjalistycznymi środkami do kamienia. Przy okazji odtworzono też zniszczone przez wandali drewniane siedziska. Prace stolarskie wykonał tarnobrzeski rzemieślnik Bogusław Kowalczuk. Koszt renowacji wyniósł 3343 zł brutto.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto