Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Lokatorzy Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego składają pozwy. Zbierają też podpisy o zmianę ustawy o TBS

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Lokatorzy TTBS podczas spotkania z zarządem spółki i władzami Tarnobrzega
Lokatorzy TTBS podczas spotkania z zarządem spółki i władzami Tarnobrzega Wioletta Wojtkowiak
Najemcy mieszkań Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego podpisują petycję skierowaną do Sejmu o zmianę ustawy dotyczącej działalności TBS. To akcja ogólnopolska związana z walką przeciwko drastycznym podwyżkom czynszu. O ich zasadność lokatorzy wytaczają sądowe sprawy.

Mieszkańcy Tarnobrzega domagają się zmian w działalności TBS. Część lokatorów zaskarżyła podwyżki czynszu

Mieszkańcy Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego protestują przeciwko podwyżkom czynszu, które wprowadziła w lutym 2023 roku miejska spółka budująca mieszkania na wynajem. Problem dotyczy całego kraju. Wysokość nowych miesięcznych opłat, o kilkaset złotych wyższych, kwestionują także lokatorzy TBS w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu i innych miastach. Twierdzą, że stawki windowane są bez uzasadnienia, co powoduje, że średniozamożnych nie stać na utrzymanie mieszkania. Tarnobrzeski TBS powoływał się między innymi na wysokość inflacji.

Kilka dni temu lokatorzy TTBS przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji i zaczęli zbierać podpisy pod petycją do Sejmu RP, której celem jest zmiana ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa. Petycję stworzył adwokat z Wrocławia Grzegorz Prigan, który reprezentuje część mieszkańców TBS-ów przed sądem w sporze o podwyżkę czynszu oraz opłaty nienależne. Na zaskarżenie wyższych stawek zdecydowało się ponad 60 lokatorów z Tarnobrzega, reprezentowanych także przez kancelarię adwokacką Marcina Rostockiego. Ich proces jeszcze się nie rozpoczął.

Ta petycja to wyraz buntu mieszkańców systemu budownictwa społecznego, jaki rozlewa się po Polsce od roku

- informują mieszkańcy, którzy z determinacją walczą o swoje prawa. Bunt doprowadził do stworzenia ogólnopolskiego Ruchu Mieszkańców TBS. Celem organizacji jest "poprawa pozycji mieszkańców TBS wobec bezkarnej swobody postępowania spółek TBS poprzez poważne zmodyfikowanie ustawy o TBS".

Mieszkańcy chcą, aby została napisana od nowa, z ich aktywnym udziałem w jej tworzeniu. Domagają się transparentności zarządzania przez spółki TBS oraz zmian w przepisach funkcjonowania TBS-ów, między innymi zaprzestania nadużyciom oraz wprowadzenia społecznej kontroli działalności TBS-ów w całej Polsce.

W petycji zawarte są następujące postulaty:

  • niższy pułap czynszu maksymalnego w ustawie
  • przeznaczanie zysków TBS z działań komercyjnych na obniżanie czynszów
  • obniżenie czynszu o wartość kredytu po jego spłacie
  • wykup mieszkań z bonifikatą; zgoda TBS niekonieczna
  • większa swoboda zbywania partycypacji
  • społeczna kontrola spółek TBS: mieszkaniec w Radzie Nadzorczej/Zarządzie TBS

Przeczytaj treść petycji TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie