Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg: Miasto wystąpiło o komunalizację byłej Kopalni i Zakładów Przetwórstwa Siarki "Siarkopol"

KaT
Kopalnie i Zakłady Przetwórstwa Siarki "Siarkopol” funkcjonują dziś jako przedsiębiorstwo państwowe w likwidacji. Obecnie pracuje tam 130 osób, a zakończenie likwidacji zakładu przewidziano na koniec 2016 roku.
Kopalnie i Zakłady Przetwórstwa Siarki "Siarkopol” funkcjonują dziś jako przedsiębiorstwo państwowe w likwidacji. Obecnie pracuje tam 130 osób, a zakończenie likwidacji zakładu przewidziano na koniec 2016 roku. K. Tajs
Tarnobrzeski samorząd wystąpił do Ministra Skarbu, by ten przekazał mu na zasadzie komunalizacji tereny po byłych Zakładach i Kopalni Przetwórstwa Siarki "Siarkopol". Komunalizacja pokopalnianych terenów i mienia, to jeden ze sposobów na poprawę fatalnej kondycji finansowej miasta.

Kopalnie i Zakłady Przetwórstwa Siarki "Siarkopol" funkcjonują dziś jako przedsiębiorstwo państwowe w likwidacji. Obecnie pracuje tam 130 osób, a zakończenie likwidacji zakładu przewidziano na koniec 2016 roku. Władze Tarnobrzega wystąpiły do Ministra Skarbu z wnioskiem o komunalizację przedsiębiorstwa, gdyż uważają, że odbędzie się to z korzyścią dla miasta. Co to znaczy? - W sierpniu wystąpiliśmy do ministerstwa, by przejąć zakład w ramach realizacji zadań własnych gminy - tłumaczy prezydent Norbert Mastalerz. - Mogłoby się to odbyć na wzór tego, jak jakiś czas temu Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej, jako przedsiębiorstwa państwowe były przekazywane niektórym samorządom.

MAJĄ POMYSŁ, ALE…

W swoim wniosku do ministra, samorząd tłumaczy, że zainteresowany jest wykorzystaniem terenów pod infrastrukturę oraz podniesieniem atrakcyjności terenów. W odpowiedzi, jaka nadeszła z Ministerstwa Skarbu z 17 października wynika, że ministerstwo rozważa możliwość przeniesienia na miasto Tarnobrzeg uprawnienia organu założycielskiego przedsiębiorstwa.

- W celu podjęcia ewentualnych działań na rzecz przekazania uprawnień, Minister Skarbu odsyła nas do delegatury ministerstwa przy wojewodzie podkarpackim - tłumaczy prezydent. - Przygotowaliśmy już pewne propozycje stosownych wniosków.

Jakich wniosków? Władze miasta twierdzą, że nie mogą zdradzić swoich planów względem byłych terenów po kopalni, bo może to negatywnie wpłynąć na dalszy tok negocjacji. Nie mogą podać także terminu zakończenia negocjacji, gdyż może on potrwać trzy miesiące lub kilka lat.

ODNOWIONE HEKTARY

Pomysł komunalizacji, jak zdradził prezydent Tarnobrzega zrodził się przy współudziale Witolda Dziedzica, dyrektora likwidowanego przedsiębiorstwa. Ten nie ukrywa, że gra jest warta świeczki. - Teren likwidowanej kopalni wynosi 500 hektarów - podlicza dyrektor Dziedzic. - Z tego 200 hektarów już zostało zrekultywowanych. Pozostałe 300 jest w trakcie. Rekultywacja ma potrwać do 2015 roku.
Tereny likwidowanych zakładów, to także infrastruktura okołoprzemysłowa. Nieczynne hale, sprzęt i częściowo zagospodarowane jeszcze biurowce, same w sobie stanowią ogromną wartość. Z chwilą komunalizacji, to nie dyrekcja przedsiębiorstwa będzie decydowała o wyprzedaży i przyszłości majątku, lecz władze Tarnobrzega.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie