Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. "Odpowiedź masz we krwi". Tych sygnałów nie lekceważ

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Tarnobrzeżanie Piotr Błaszkiewicz i Zenobia Juda promują kampanię w lokalnych mediach
Tarnobrzeżanie Piotr Błaszkiewicz i Zenobia Juda promują kampanię w lokalnych mediach
Tarnobrzeg włączył się w ogólnopolską kampanię „Odpowiedź masz we krwi”. Plakaty i ulotki zachęcają mieszkańców do regularnych badań. Można się z nich dowiedzieć, jakie są objawy chorób krwi, metody ich wykrycia i leczenia.

Miasto w tej kampanii reprezentuje Zenobia Juda z Wydziału Edukacji, Zdrowia, Sportu i Kultury Urzędu Miasta Tarnobrzega, a ze strony organizacji reprezentujących pacjentów - Piotr Błaszkiewicz, prezes koła rzeszowskiego Stowarzyszenia Chorych na Przewlekłą Białaczkę Szpikową. Akcję reklamują plakaty na słupach ogłoszeniowych i miejskich tablicach oraz ulotki-zakładki w bibliotekach i przychodniach.

- Celem kampanii jest poprawa wykrywalności chorób hematologicznych poprzez edukowanie na temat ich objawów oraz upowszechnienie morfologii. U podstaw kampanii leży przekonanie, że choć choroby krwi i szpiku kostnego mają różne przyczyny i objawy, łączy je jeden wspólny mianownik. Nieprawidłowości wykrywane są w morfologii krwi obwodowej - mówi Piotr Błaszkiewicz i zachęca, by nie wahać się prosić swojego lekarza o skierowanie na badanie.

A ty kiedy ostatnio badałeś krew?

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba nowych zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego i chłonnego wzrosła ponad dwukrotnie. Prognozy demograficzne i epidemiologiczne nie są optymistyczne - starzejące się społeczeństwo będzie przekładać się na coraz większą liczbę pacjentów hematologicznych. Choroby nowotworowe nie dotyczą jednak tylko osób starszych. Każdego roku w Polsce stwierdza się około 1200 nowych zachorowań na nowotwory wśród dzieci do 17 roku życia.

Kampania „Odpowiedź masz we krwi” ma na celu upowszechnienie wiedzy o chorobach krwi i szpiku kostnego, a także zaszczepienie w społeczeństwie potrzeby regularnego wykonywania badania morfologii krwi obwodowej, które wspiera wczesną diagnostykę chorób. Zasadność szerokiej kampanii edukacyjnej potwierdza badanie sondażowe zrealizowane w lutym przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia-mimo iż 83 procent dorosłych Polaków uważa, że morfologię powinniśmy wykonywać co najmniej raz na 12 miesięcy, 43 procent z nas wykonuje ją rzadziej, niż zalecają eksperci.

Partnerami kampanii edukacyjnej „Odpowiedź masz we krwi” są Polskie Towarzystwo Hematologów i Transfuzjologów, Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Instytut Hematologii i Transfuzjologii oraz Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. Patronat honorowy nad kampanią objęli konsultant krajowy w dziedzinie hematologii - prof. dr hab. n. med. Ewa Lech - Marańda oraz konsultant krajowy w dziedzinie medycyny pracy lek. Paweł Wdówik.

- Nasze działania opieramy na prostym przekazie, by nie bagatelizować sygnałów wysyłanych przez organizm, takich jak zmęczenie, utrata masy ciała, nocne poty czy gorączka, ponieważ mogą być pierwszymi objawami choroby. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wspólnym działaniom mieszkańcy Tarnobrzega zdobędą wiedzę na temat chorób krwi i szpiku kostnego, a w przypadku pojawienia się niepokojących objawów - skierują swoje kroki do lekarza pierwszego kontaktu w celu poszerzenia diagnostyki - mówią organizatorzy akcji.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: Flesz. Piątkomania we Włoszech, Italia śpiewa o Polaku piosenki, kibice projektują dla niego szaliki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie