Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Odszedł kapitan Bolesław Chmielowiec pseudonim "Komar"

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Nie żyje kapitan Bolesław Chmielowiec pseudonim „Komar”. Żołnierz Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych odszedł 17 października na wieczną wartę. Miał sto lat. Mieszkał w Tarnobrzegu.

Bolesław Chmielowiec urodził się w 1920 roku w Nowinach. We wrześniu 1939 roku został członkiem Straży Obywatelskiej w Radomyślu. Od 1940 roku był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, a następnie od lutego 1942 roku żołnierzem Armii Krajowej. W 1943 roku dołączył do oddziału partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kapitana Wacława Piotrowskiego pseudonim Cichy.

Oddział należał do 1. Pułku Legii Nadwiślańskiej dowodzonej przez cichociemnego majora Leonarda Zub-Zdanowicza pseudonim Ząb. Po wkroczeniu sowietów w grudniu 1944 roku "Komar" został siłą wcielony do Marynarki Wojennej Ludowego Wojska Polskiego, otrzymał przydział w Gdyni. Do ucieczki z wojska w maju 1945 roku służył w orkiestrze wojskowej Marynarki Wojennej.

W maju 1945 roku zagrożony aresztowaniem zdezerterował i powrócił na Lubelszczyznę, gdzie ponownie dołączył do konspiracji. Od maja 1945 roku do kwietnia 1947 roku walczył w oddziale Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem porucznika Stanisława Młynarskiego pseudonim „Orzeł”.

Brał udział w wielu akcjach przeciwko systemowi komunistycznemu, między innymi w rozbiciu posterunku Milicji Obywatelskiej w Zakrzówku. Za swoją działalność był kilkakrotnie aresztowany i prześladowany, a następnie inwigilowany przez służby specjalne PRL. Mówił o sobie: „Jestem nie tylko wyklęty, ale też przeklęty. Do dziś, dlatego, że głoszę prawdę mam wielu wrogów. Byłem wychowany w prawdzie i prawdę będą głosił do końca”.

W 1950 roku Bolesław Chmielowiec został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, więziony i torturowany. Skazany na 2 lata i 9 miesięcy pozbawienia wolności. Bolesław Chmielowiec był wieloletnim działaczem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Napisał książkę „Wspomnienia straconych (?) dni”. Był wielokrotnie odznaczany, między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego oraz Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie