Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg rozbłysnął na niebiesko. Dla autyzmu (ZDJĘCIA)

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Urząd Miasta w Tarnobrzegu podświetlony na niebiesko z okazji Światowego Dnia Autyzmu.
Urząd Miasta w Tarnobrzegu podświetlony na niebiesko z okazji Światowego Dnia Autyzmu. Fot. Wioletta Wojtkowiak
W piątek tuż po zmroku siedziba prezydenta miasta i kilka budynków w Tarnobrzegu zostało podświetlonych na niebiesko. To kolor symbolizujący solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem i ich rodzinami, a kwiecień to światowy miesiąc wiedzy na temat autyzmu.

Niebieskim światłem rozbłysnął Zamek Tarnowskich, Urząd Miasta przy ulicy Kościuszki, Tarnobrzeski Dom Kultury i Zespół Szkół Specjalnych przy ulicy Kopernika. To jeden z akcentów obchodów Światowego Dnia Autyzmu, które zorganizowały w mijającym już tygodniu Zespół Szkół Specjalnych wraz z Fundacją „tu Jestem” i Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli.

- W naszym mieście Światowy Dzień Autyzmu obchodzony był po raz pierwszy 2 kwietnia 2019 roku. Organizatorem obchodów był Zespół Szkół Specjalnych wraz z Fundacją „tu Jestem”. Barwne korowody grup szkolnych i przedszkolnych zmierzające na plac czerwony, pęk niebieskich balonów wypuszczony w niebo oraz wiele obiektów podświetlonych na niebiesko to najbardziej widowiskowe elementy tych obchodów. Niestety, wybuch pandemii w ubiegłym roku oraz obecna sytuacja epidemiologiczna bardzo utrudnia organizowanie obchodów w takiej formie. Zostały one przesunięte na połowę kwietnia. Bardzo udanym przedsięwzięciem była środowa konferencja online z udziałem specjalistów, przystąpiliśmy też do akcji "Zaświeć się na niebiesko" – mówi Edyta Kucharska, nauczyciel z Zespołu Szkół Specjalnych.

Autyzm dotyka wielu sfer funkcjonowania. Warto jednak wiedzieć, że każda osoba z autyzmem funkcjonuje inaczej. W najprostszych słowach możemy powiedzieć, że jest to nieharmonijność rozwojowa , co oznacza, że na przykład jedna sfera u dziecka może być bardzo rozwinięta (np. umiejętność liczenia), a inna może wymagać wielkiego zaangażowania terapeutycznego (np. określone czynności samoobsługowe).

Do najczęstszych objawów należy zaburzenie w odbiorze świata przez osoby autystyczne, które w inny sposób reagują na dźwięk, światło, obrazy, smak, zapach, ból czy dotyk. Wrażenia, które przeciętnemu człowiekowi trudno jest sobie nawet wyobrazić. Wyraźnie słyszysz dźwięk upadającej monety...Słyszysz przytłaczający szelest reklamówki...Telewizor oślepia Cię swoim światłem...Zapach perfum w pobliżu jest nie do wytrzymania...Kapiąca z kranu woda, wali o zlew...Każdy szelest, szept, detal jest spotęgowany. Osoby z autyzmem odbierają o wiele więcej bodźców niż ty, czy ja...Ponadto, trudniej im wyrażać emocje, budować więzi między najbliższymi, budować relacje koleżeńskie oraz komunikować się z innymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie