Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg: Tarnobrzeg zabiega o dotację z Tarnopolem na renowację zabytkowych obiektów

/KaT/
 Dla Tarnobrzega i jego mieszkańców Zamek  Tarnowskich w Dzikowie i otaczający go park to zabytkowa perła. Obecnie mieści się tam Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.
Dla Tarnobrzega i jego mieszkańców Zamek Tarnowskich w Dzikowie i otaczający go park to zabytkowa perła. Obecnie mieści się tam Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. K. Tajs
Co łączy Tarnobrzeg z Tarnopolem na Ukrainie? Spoiwem są dawne siedziby rodu Tarnowskich. Samorządy obydwu miast zawarły porozumienie, aby wspólnie ubiegać się o pieniądze na renowację zabytkowych obiektów.

ZOBACZ TEŻ: Muzeum Podkarpackie w Krośnie zgromadziło ponad dwa tysiące „solidarnościowych” pamiątek.

Dostawca: x-news

Dla Tarnobrzega i jego mieszkańców Zamek Tarnowskich w Dzikowie i otaczający go park to zabytkowa perła. Niestety historia, szczególnie ta powojenne nie była dla obiektu łaskawa. Umiejscowienie w obiekcie szkoły rolniczej spowodowało, że siedziba Rodu Tarnowskich była siedzibą tylko z nazwy. Dopiero decyzja o wyprowadzeniu szkoły zapoczątkowała proces przywracania obiektowi jego dawnego blasku i starania kolejnych samorządów.

Tylko w ciągu dwóch minionych lat tarnobrzeski samorząd zainwestował w modernizację Zamku Tarnowskich w Dzikowie jeden milion 26 tysięcy złotych. Wykonano prace zewnętrzne wokół budynku zamku wchodzącego w skład zespołu pałacowo - parkowego. Przeprowadzono także remont pomieszczeń na pierwszym piętrze skrzydła wschodniego i przebudowano klatkę schodową wraz z przylegającymi pomieszczeniami i holem ekspozycyjnym w ramach adaptacji zespołu parkowo - zamkowego w Dzikowie dla potrzeb Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Teraz władze Tarnobrzega zamierzają skorzystać ze wspólnego programu łączącego Polskę, Białoruś i Ukrainę, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do wysokości 90 procent zaplanowanej kwoty. W przypadku Tarnobrzega jest to kwota jednego miliona 900 tysięcy złotych.

Miastem wiodącym w projekcie jest Tarnopol na Ukrainie. Prezydent Tarnobrzega planuje w najbliższych dniach spotkać się z wice merem Tarnopola, aby wspólnie aplikować o pieniądze na ten sam cel. - Tarnopol także ma swój zamek Tarnowskich - przypomniał Grzegorz Kiełb. - Ich miasto także zakładał ród Tarnowskich. Dlatego razem aplikujemy o pieniądze na remont dawnych siedzib rodu.

Hetman Jan Tarnowski wybudował zamek w Tarnopolu około 1545 roku. Obecnie zamek jest remontowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie