Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg uczcił pamięć wszystkich Żołnierzy Wyklętych, pamiętając szczególnie o Hieronimie Dekutowskim pseudonim "Zapora" z tego miasta

Redakcja
W Tarnobrzegu w czwartek wspominano Żołnierzy Wyklętych
W Tarnobrzegu w czwartek wspominano Żołnierzy Wyklętych UM Tarnobrzega
Bardzo uroczyście Tarnobrzeg obchodził w czwartek Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” .

Główne uroczystości poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia odbyły się w budynku dawnego Gimnazjum numer 3, gdzie zaproszeni goście obejrzeli przygotowany przez młodzież program artystyczny. Wśród zaproszonych gości uczestniczący w obchodach był pułkownik Józef Dąbrowski z koła numer 13 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego imienia Józefa Sarny.

Później, przed znajdującym się na szkolnym placu obeliskiem upamiętniającym Hieronima Dekutowskiego „Zaporę” przedstawiciele władz i rady miasta, uczestnicy uroczystych obchodów zorganizowanych przez Szkołę Podstawową numer 10 imienia Janusza Korczaka w Tarnobrzegu oraz tarnobrzeżanie,złożyli kwiaty i zapalili znicze przy asyście honorowej żołnierzy z jednostki wojskowej w Nowej Dębie.

Kwiaty złożono i zapalono znicze również przed popiersiem Hieronima Dekutowskiego „Zapory” na Placu Antoniego Surowieckiego. Ta uroczystość poprzedziła spotkanie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zamku Tarnowskich w Dzikowie, na które zaprosili mieszkańców miasta dyrekcja Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega i Fundacja imienia Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.

W tym roku przypada setna rocznica urodzin majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Urodził się on 24 września 1918 roku w Tarnobrzegu. Harcerz, członek Sodalicji Mariańskiej. Ochotnik wojny obronnej 1939 roku. W marcu 1943 roku zaprzysiężony jako cichociemny przyjął pseudonim „Zapora” i „Odra”. Dowodząc zgrupowaniem partyzanckim przeprowadził kilkadziesiąt akcji przeciwko wojskom NKWD i armii podległej rządowi lubelskiemu. Zatrzymany 16 września 1947 roku. Po okrutnym śledztwie, 7 marca 1949 roku, został stracony. Ciało wrzucono do zbiorowej bezimiennej mogiły. Szczątki Hieronima Dekutowskiego odnaleziono w 2012 roku w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie