Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeskie jezioro wita: woda czysta i plaża szeroka

Wioletta Wojtkowiak [email protected]
Pragnący odpoczynku nad wodą od kilku dni zjeżdżają nad jezioro tarnobrzeskie. Lepsze warunki plażowania i więcej atrakcji - tym kusi trzeci sezon, który potrwa do 30 września.

Kalendarz imprez nad jeziorem

23 czerwca - Maraton wokół jeziora
14 lipca - Lato z Radiem
28 lipca - Festiwal "Nowy Brzeg-Nowa Fala"
2 września - Pożegnanie lata

Tarnobrzeskie jezioro wita: woda czysta i plaża szeroka

Zalew powstały w pokopalnianym wyrobisku jest coraz bardziej przyjazny plażowiczom, o co postarała się Kopalnia Machów likwidując rurociągi i instalacje wzdłuż linii brzegowej.

- Z punktu widzenia górniczego teren jest bezpieczny i wolny od ograniczeń - mówi Zbigniew Buczek, dyrektor Kopalni Machów, która na mocy porozumienia z miastem użyczyła więcej miejsca do wypoczynku.

Plaże na prawo od tarasu

Łączna długość plaży wynosi w tym roku 1600 metrów. Po raz będzie można rozłożyć koce na prawo od tarasu widokowego. Jeszcze w maju, na dystansie 600 metrów zostanie zbudowanych tam sześć zejść na plażę.

- Około 400 metrów od tarasu widokowego utworzymy drugie strzeżone kąpielisko - mówi Adam Strumiński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zawiaduje terenem nad jeziorem. O tym co się tam dzieje można będzie się dowiedzieć nie wychodząc z domu. Obraz z kamery on-line będzie dostępny na stronach internetowych Urzędu Miasta i MOSIR.
Kolejną z nowości jest zmiana usytuowania bazy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy i policjanci będą dyżurować na prawo od wjazdu nad jezioro. Do ich dyspozycji jest nowy pomost.

Tarnobrzeskie jezioro wita: woda czysta i plaża szeroka

Dla płetwonurków i żeglarzy

Swoje miejsce nad jeziorem znajdzie też Liga Obrony Kraju, która otrzymała możliwość budowy bazy nurkowej. - Pod wodą jest bezpiecznie, ale jest gładko i płasko więc postanowiliśmy teren uatrakcyjnić. Zbudujemy ścieżki ćwiczeń dla płetwonurków początkujących i zaawansowanych - mówi Jerzy Salamucha. Centrum nurkowe ma być czynne w godzinach 8-20. W pierwszych dniach maja nurkować można za darmo, a później za pobyt całodzienny w bazie dorośli będą płacić 12 złotych, a młodzież 6 złotych. Umówione grupy mogą nurkować w nocy.

Nad jeziorem będą czynne trzy wypożyczalnie sprzętu pływackiego. O rekreację żeglarską zadba Jacht Klub Kotwica. Zorganizuje nad jeziorem m.in. półkolonie żeglarskie dla dzieci. Żeglarza zapraszają do korzystania z kei, ale nie wiadomo jeszcze jaki dokładnie będzie cennik za wynajęcie jachtów. W ubiegłym roku wypożyczenie "omegi" na jeden dzień kosztowało 80 złotych.

Karnety za wjazd dla zmotoryzowanych

Tak jak w ubiegłym roku za wjazd samochodem lub motocyklem nad jezioro trzeba będzie płacić, odpowiednio 6 i 3 złote dziennie. Zdecydowanie taniej dla zmotoryzowanych będzie skorzystać z miesięcznych karnetów po 50 złotych za samochód i 30 złotych za jednoślad. Rowery nie podlegają opłatom. Udając się nad zalew można skorzystać też z oferty komunikacji miejskiej. Od czerwca nad wodę dowiezie chętnych linia nr 6.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie