MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te banknoty PRL-u są warte fortunę! Stare banknoty poszukiwane przez wielu kolekcjonerów w Polsce. Po ile są wystawiane?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Niezwykła wartość kolekcjonerska cechuje wiele starych przedmiotów. W szczególności wyróżnia się tu zarówno stare monety, jak i stare banknoty z PRL-u. Choć jeszcze niedawno ich wartość mogła nie robić wrażenia, dla kolekcjonerów są wiele warte. Można na nich zarobić ogromne pieniądze. UWAGA: Wskazane kwoty są orientacyjne i nie stanowią gwarancji otrzymania takiej sumy za poszczególne banknoty. Ostateczna wartość jest zależna od tego, czy kolekcjoner faktycznie będzie poszukiwał danego banknotu.[b]Jaka obecnie jest wartości banknotów z PRL-u i od czego zależy? Które banknoty są  najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów?  SZCZEGÓŁOWY CENNIK ZNAJDZIESZ >>> TUTAJ
Niezwykła wartość kolekcjonerska cechuje wiele starych przedmiotów. W szczególności wyróżnia się tu zarówno stare monety, jak i stare banknoty z PRL-u. Choć jeszcze niedawno ich wartość mogła nie robić wrażenia, dla kolekcjonerów są wiele warte. Można na nich zarobić ogromne pieniądze. UWAGA: Wskazane kwoty są orientacyjne i nie stanowią gwarancji otrzymania takiej sumy za poszczególne banknoty. Ostateczna wartość jest zależna od tego, czy kolekcjoner faktycznie będzie poszukiwał danego banknotu.[b]Jaka obecnie jest wartości banknotów z PRL-u i od czego zależy? Które banknoty są najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów? SZCZEGÓŁOWY CENNIK ZNAJDZIESZ >>> TUTAJ Tomasz Bielicki
Niezwykła wartość kolekcjonerska cechuje wiele starych przedmiotów. W szczególności wyróżnia się tu zarówno stare monety, jak i stare banknoty z PRL-u. Choć jeszcze niedawno ich wartość mogła nie robić wrażenia, dla kolekcjonerów są wiele warte. Można na nich zarobić ogromne pieniądze. Jaka obecnie jest ich wartości i od czego ona zależy? Które banknoty są obecnie najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów? Zobacz koniecznie!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Praktycznie każdy duży skup ma własny katalog banknotów oraz monet, które z powodzeniem możemy porównać z aukcjami działającymi w Internecie. Stare polskie banknoty mają różne wartości, które robią wrażenie, choć teoretycznie nic za nie nie kupimy. W praktyce jednak wiele czynników składa się na to, ile taki banknot lub moneta może kosztować.

Stare banknoty z PRL-u — od czego zależy ich wartość? Sprawdź

Faktyczna wartość starych monet i banknotów jest zależna od kilku czynników. Przede wszystkim ważne jest to:

  • o jakim nominalne mowa,
  • jaki jest rocznik monety bądź banknotu,
  • jaka jest dostępność obiektu,
  • jaki jest stan pieniądza.

SZCZEGÓŁOWY CENNIK BANKNOTÓW Z PRL-U SPRAWDZISZ >>> TUTAJ <<<

Polecamy

Dlaczego stan jest tak istotny?

Kwestia ta dotyczy w szczególności banknotów, które są w większym stopniu narażone m.in. na uszkodzenie, a nawet zniszczenie. O ile stare monety również mogą ulec erozji, o tyle doprowadzenie ich do odpowiedniego stanu nie stanowi aż takie problemu. Jednak naprawienie banknotu jest w praktyce niemożliwe. Najwyższą wartość zawsze mają banknoty zachowane w doskonałym stanie.

Błąd w druku banknotu z PRL-u? Gratka dla kolekcjonara!

Kolekcjonerzy z chęcią przyjmują wszelkiego rodzaju banknoty i stare monety, na których pojawia się błąd lub też niezwykle interesujący numer seryjny. Można wręcz powiedzieć, że dla miłośników numizmatyki jest to najbardziej wartościowy zakup. Jeśli mamy nietypowe monety lub banknoty, o których przypuszczamy, że mogą być sporo warte, nie powinniśmy zbyt pochopnie ich sprzedawać. Co zatem warto zrobić?

Polecamy

Profesjonalna wycena a aukcja

Znakomitym pomysłem jest udanie się do eksperta z prośbą o wycenę konkretnego banknotu. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że uzyskamy najwyższą możliwą kwotę, nasze stare banknoty możemy sprawdzić w sieci. Na rozmaitych platformach aukcyjnych — zarówno ogólnych, jak i poświęconych numizmatyce — możemy porównać wartości proponowane lub żądane z tym, jak nasze „pieniądze” wycenił ekspert. Warto przy tym pamiętać, że znaczenie ma wszystko, więc nawet drobna różnica w stanie (lub w ewentualnych błędach druku) może powodować znaczące wahania wartości monet i banknotów.

Jakie wartości mają banknoty z PRL-u?

W rzadkich przypadkach okazuje się, że jednostki płatnicze z PRL-u są niezwykle wartościowe. Należy jednak pamiętać o tym, że ten stan nie jest zbyt częsty. Co do zasady monety z czasów PRL mają wartość od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, o ile są w zadowalającym stanie. W szczególności dotyczy to jednak banknotów. Jeśli te są bowiem zbyt podniszczone, a wręcz zniszczone, mogą okazać się bezwartościowe.

Polecamy

Cennik starych polskich banknotów z PRL

Katalogi banknotów potrafią pokazać znaczące różnice pomiędzy poszczególnymi nominałami. Z zasady bowiem cena bazowa zakłada zadowalający stan banknotu, a co za tym idzie, większe znaczenie ma:

  • wysokość nominału,
  • dostępność na rynku,
  • rok druku lub wybijania.

Ile są warte banknoty? Sprawdź

SZCZEGÓŁOWY CENNIK BANKNOTÓW Z PRL-U SPRAWDZISZ >>> TUTAJ <<<
UWAGA: Wskazane kwoty są orientacyjne i nie stanowią gwarancji otrzymania takiej sumy za poszczególne banknoty. Ostateczna wartość jest zależna od tego, czy kolekcjoner faktycznie będzie poszukiwał danego banknotu.

Niezawodny sprzęt w dobrej cenie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Te banknoty PRL-u są warte fortunę! Stare banknoty poszukiwane przez wielu kolekcjonerów w Polsce. Po ile są wystawiane? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie