Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr amatorski ze Stalowej Woli laureatem Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Scena ze spektaklu „Matka” w wykonaniu Amatorskiego Teatru Dramatycznego imienia Józefa Żmudy
Scena ze spektaklu „Matka” w wykonaniu Amatorskiego Teatru Dramatycznego imienia Józefa Żmudy ATD
Amatorski Teatr Dramatyczny imienia Józefa Żmudy otrzymał "Brązowy Róg Myśliwski Króla Jana" podczas Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju.

Biesiada Teatralna w Horyńcu- Zdroju

Biesiada Teatralna w Horyńcu- Zdroju to najstarszy tego typu festiwal w kraju. Rokrocznie w biesiadzie uczestniczy ponad 10 amatorskich zespołów teatralnych małych form z Polski, wyłonionych spośród kilkudziesięciu propozycji zgłoszonych do udziału. W ciągu trzech dni prezentacji konkursowych miłośnicy sztuki teatralnej mają możliwość obejrzenia i skonfrontowania najnowszych tendencji i nurtów w amatorskim ruchu teatralnym.

To już 44 edycja Biesiady. Amatorski Teatr Dramatyczny imienia Józefa Żmudy działający w Miejskim Domu Kultury, zapewnił sobie nagrodę wystawiając spektakl "Matka" według sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Anety Adamskiej - Szukały i Macieja Szukały.

W tym roku udział w festiwalu wzięło 12 teatrów wyłonionych przez organizatorów, spośród ponad 30 zgłoszonych propozycji spektakli. 

Zobacz zdjęcia

Akcja sztuki „Matka”

Akcja sztuki „Matka” zogniskowana jest wokół relacji matki i syna. Janina Węgorzewska, tytułowa Matka, podstarzała i zrujnowana wdowa-arystokratka zarabia na życie ręcznymi robótkami. Utrzymuje dwudziestokilkuletniego syna Leona - filozofa, myśliciela wieszczącego koniec cywilizacji. Matka poświęca się dla pierworodnego i jednocześnie czyni mu z tego powodu wyrzuty. Otacza syna opieką, okazuje mu miłość, ale jęczy nad swoim matczynym bólem i cierpieniem, bywa też okrutna. Pije wódkę i bierze morfinę, używek dostarcza jej zresztą sam Leon. Idee syna raz wydają jej się bliskie i ważne - jest wówczas z niego dumna, innym razem uznaje je za dziwaczny i niezrozumiały bełkot.

Matka i Leon odgrywają swoje życiowe role z doskonałą świadomością gry, jaka się między nimi odbywa. Dopełnieniem relacji rodzinnych staje się, dochodzący raz po raz zza sceny, głos ojca, plebejusza, stolarza i zbrodniarza, który skończył na stryczku. Witkacy w tkankę dramatu wpisuje więc także parodię Hamleta. Matka wspomina męża z sentymentem. W trakcie ich krótkiego, burzliwego związku dostarczył jej bowiem wielu podniet i przyjemności. Jednak Matka mówi również, że Leon właśnie do ojca jest podobny. Pierwsze słowa dramatu padają z jej ust: "Podły wampir" - mówi. - "Wdał się w ojca." Motyw wampiryzmu i "wysysania" drugiego człowieka przewija się przez cały dramat Witkiewicza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie