Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Techniczny Ogród w Gorzycach przyciąga uwagę architektów. Nietypowa konstrukcja trafi na łamy szwajcarskiego czasopisma Archithese

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Redaktor naczelny magazynu Archithese Hubertus Adam z architektem Bartkiem Bukowskim w pawilonie. Fotografie przedstawiają również  tłoki, które produkowane są w Federal Mogul – czasowo eksponowane w pawilonie Technicznego Ogrodu.
Redaktor naczelny magazynu Archithese Hubertus Adam z architektem Bartkiem Bukowskim w pawilonie. Fotografie przedstawiają również tłoki, które produkowane są w Federal Mogul – czasowo eksponowane w pawilonie Technicznego Ogrodu.
Gorzyce odwiedził Hubertus Adam, historyk sztuki i redaktor naczelny szwajcarskiego magazynu Archithese, poświęconego architekturze. Z zainteresowaniem obejrzał efekt zagospodarowania centrum miejscowości według koncepcji Technicznego Ogrodu, a zwłaszcza stalowy pawilon, który swoją konstrukcją nawiązuje do techniczno-przemysłowej przeszłości Gorzyc.

Szwajcarski krytyk architektury przyjechał do Gorzyc

Koncepcję Technicznego Ogrodu w centrum osiedla stworzyli architekci: Bartek Bukowski z Gorzyc i pochodzący z Biłgoraja Łukasz Pawlicki. Techniczny Ogród, którego nazwa nawiązuje do koncepcji urbanistycznej Gorzyc z lat 30. XX wieku, ale też do wznoszonych tam później budynków z tak zwanej wielkiej płyty, powstał etapami od 2019 roku.

W ramach inwestycji mieszkańcy zyskali nie tylko miejsce do rekreacji, powstało tam także sporo przestrzeni zielonych oraz plac handlowy, który pełni podwójną funkcję. Całość otwiera ukryty w koronach drzew stalowy pawilon, który swoją konstrukcją nawiązuje do techniczno-przemysłowej przeszłości Gorzyc. To właśnie pawilon będzie zaprezentowany w marcowym wydaniu czasopisma Archithese wśród 14 europejskich obiektów ukończonych w 2022 roku. W tym właśnie celu Hubertus Adam, autor publikacji o architekturze i sztuce, odwiedził Gorzyce.

Początkowo pawilon autorstwa architekta Bartosza Bukowskiego wydaje się być prostą konstrukcją: prostokąt ze stalowego profilu podparty i usztywniony. Dopiero przy bliższym spojrzeniu można zauważyć jak przemysłowe elementy, zostały użyte w rękodzielniczy sposób. Pawilon definiuje miejsce w Gorzycach i porządkuje urbanistycznie otoczenie. Prowokuje do wykorzystania go w kreatywny sposób, a to dla życia obiektu jest bezcenne

– ocenił Hubertus Adam, redaktor naczelny szwajcarskiego czasopisma Archithese.

Ten niewielki obiekt eksploruje granice materiału, z którego jest wykonany – stali. Dzięki zaawansowanym technikom projektowania konstrukcji oraz specjalnie dla tego projektu stworzonym detalom obiekt wydaje się lewitować wśród drzew.

Sam pomysł projektu nawiązuje do zapomnianej już polskiej tradycji architektury konstrukcyjnej, którą reprezentował profesor Wacław Zalewski, autor m.in. katowickiego Spodka oraz podręcznika do dzisiaj wykorzystywanego w szwajcarskich politechnikach.

Bezpośrednio nawiązuje też do przemysłowej tradycji regionu. Pawilon zaprojektowany przez architekta Bartka Bukowskiego i konstruktora Michała Woźniaka przyciąga coraz większą uwagę środowiska związanego z tą branżą. Mimo że obiekt ze względu na porę roku jeszcze nie jest w pełni wyeksponowany to już przyciąga uwagę architektów i fotografów, którzy chętnie odwiedzają centrum miejscowości.

Warto podkreślić, że idea Technicznego Ogrodu została oparta na gorzyckim DNA, ściśle związanym z przemysłem i rozwojem techniki. Dlatego podczas wizyty krytyka zaprezentowano część ekspozycji, jaka zostanie zamontowana w Technicznym Ogrodzie. Stanowić ją będą tłoki i elementy wykorzystywane do ich produkcji. Wystawa powstaje we współpracy Urzędu Gminy Gorzyce z Federal Mogul, należącym do firmy Tenneco.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie