Piotr Rutkowski
Iga Świątek już przed trzecim spotkaniem w fazie grupowej finałów WTA w Teksasie może zapewnić sobie premię do półfinału Marcin Cholewiński/PAP
Iga Świątek zagra z Francuzką Caroline Garcią w swoim drugim spotkaniu w WTA Finals w Fort Worth. Zwycięstwo 21-letniej Polki może jej zapewnić awans do półfinału.

Raszynianka w swoim pierwszym spotkaniu w tegorocznych finałach WTA pokonała Rosjankę Darię Kasatkinę (8. WTA), 6:2, 6:3.

- Na pewno jestem zadowolona z początku meczu. Czułam, że mogę grać agresywnie, ale również byłam ostrożna, gdy było trzeba. Potrafiłam to zbalansować i nabrałam pewności siebie na cały mecz - oceniła Świątek w pomeczowym wywiadzie na korcie.

Tegoroczna zmora na drodze Polki

Kolejną przeciwniczką Świątek będzie Francuzka Caroline Garcia, która w swoim premierowym meczu w Fort Worth pokonała Coco Gauff w dwóch setach.

Garcia jest aktualnie 6. w rankingu WTA. W przeszłości była jednak wyżej - czwarta w 2018 roku. Jej największym osiągnięciem w karierze jest zwycięstwo w tym roku w Cincinnati.

Ostatnie spotkanie Polki z Francuzką miało miejsce w tym roku na kortach Legii w Warszawie. Wówczas lepsza okazała się ta druga.

– Pamiętam ten mecz świetnie i zamierzam czerpać z tego doświadczenia. Wiem, że tylko grając maksymalnie agresywnie można liczyć na pokonanie Świątek. Gdy ma dużo czasu, potrafi zrobić wszystko i wtedy sprawy mocno się komplikują – zaznaczyła Garcia.

Mecz Świątek - Garcia rozpocznie się nie przed 23:00. Transmisja w Canal+Sport i canal+online. W drugim spotkaniu tej grupy Gauff podejmie Kasatkinę. Niezależnie od wyników obu starć Polka zachowa szanse na awans do półfinału, a w dwóch przypadkach uzyska promocję do najlepszej czwórki teksańskiej imprezy.

Możliwe scenariusze przed trzecią serią gier w grupie Tracy Austin:

• Jeśli Świątek wygra w dwóch setach, a Gauff w trzech, wówczas awansuje Polka. Reszta zachowa szanse na 2. miejsce.
  • Jeśli Świątek i Kasatkina wygrają, raszynianka awansuje jako zwycięzca grupy, a Gauff odpadnie (Kasatkina i Garcia zagrają w sobotę o 2. miejsce).
  • Jeśli Garcia i Gauff wygrają, Francuzka awansuje jako zwycięzca grupy, a Kasatkina odpadnie (Gauff i Świątek zagrałyby w sobotę o drugie miejsce).
  • Jeśli Garcia wygra w dwóch setach, a Kasatkina w trzech, wówczas awansuje Francuzka. Reszta zachowa szanse na 2. miejsce.

Każda inna kombinacja wyników sprawi, że wszystkie ostateczne rozstrzygnięcia poznamy dopiero w trzeciej kolejce.