Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Test "Echa Dnia" - Mazda 3 1.6 MZ-CD

Roman FURCIŃSKI [email protected]
Nowa mazda3 ma ładną stylistykę nadwozia.
Nowa mazda3 ma ładną stylistykę nadwozia. Zdjęcia Roman Furciński
Mazda 3 od roku gości na polskim rynku motoryzacyjnym. Atrakcyjny wygląd, dobre wyposażenie i właściwości jezdne to cechy, którymi może przyciągnąć do siebie klientów.

Ceny auta

Ceny auta

Hatchback najtańszej wersji mazdy3 - comfort, z silnikiem benzynowym 1.6 litra kosztuje 63,9 tysiąca złotych, wersja exclusive 68,9 tysiąca złotych, a exclusive plus 72,9 tysiąca złotych. Za wersję exclusive plus z silnikiem 2.0 l DISI MZR trzeba zapłacić 78,9 tysiąca złotych, z silnikiem MZR 82,9 tysiąca złotych, a za wersję sport z motorem 2.0 l MZR 93,9 tysiąca złotych. Mazda3 z dieslem w exclusive kosztuje 81,9 tysiąca złotych, a w exclusive plus 85,9 tysiąca złotych. Ceny w analogicznych wersjach sedana są o 1 tysiąc złotych wyższe, z tym, że nie ma w nim wyposażenia exlusive plus w autach z silnikami 1.6 litra, benzynowym i dieslowskim.

Do jazdy testowej otrzymaliśmy samochód w wersji sedan z silnikiem wysokoprężnym 1.6 MZ-CD DOHC o mocy 109 koni mechanicznych, 4-cylindrowy, 16-zaworowy. Piękny granatowy lakier i jasna tapicerka spowodowały, że ten kompaktowy samochód wygląda jak limuzyna.

BEZPIECZNY NA DRODZE

Jazda sprawia dużo przyjemności. Silnik jest dynamiczny i elastyczny. Szybko reaguje na wciśnięcie pedału przyśpieszenia co sprawia, że auto ma dobre tak zwane odejście. To ważne szczególnie przy wyprzedzaniu.
Motor dobrze pracuje również pod względem elastyczności. Nawet przy niskich obrotach i małych prędkościach, oczywiście bez przesady, motor pozwala przyspieszyć na czwartym i piątym biegu. Samochód ma dobre zawieszenie, płynnie wchodzi w zakręty i dobrze trzyma się drogi, nawet na ostrych łukach. Kierowca i podróżujący mogą się czuć naprawdę bezpiecznie, że auto nie wypadnie z drogi.
Dobrą ocenę auto otrzymało również za system hamowania. Samochód zachowuje się pewnie nawet przy nagłym i mocnym naciśnięciu pedału hamowania. Nie zmienia toru jazdy, nie zarzuca go. Bezpieczeństwo zapewnia układ przeciwpoślizgowy ABS z rozdziałem siły hamowania EBD na cztery koła, z układem elektronicznego rozdziału tych sił i układem awaryjnego hamowania EBA.
Skoro jesteśmy przy bezpieczeństwie, to trzeba wspomnieć, że przedział pasażerski został wyposażony we wzmocnienia drzwi chroniące przed zderzeniami bocznymi. Nadwozie wykonane jest z trzech ram w kształcie litery H, z zaawansowanym systemem pochłaniania i przenoszenia energii zderzenia pomagającym chronić osoby w pojeździe przed siłami występującymi podczas kolizji.
Mazda3 ma dobrą aerodynamikę. W celu polepszenia tych właściwości ograniczono i zmieniono kierunek przepływu powietrza. Zastosowano specjalne klapy, które otwierają się przy dużych prędkościach. Eliminuje to opór wentylatora chłodnicy.
Jeśli dodać, że silnik jest ekonomiczny i komputer wykazywał średnie spalanie na trasie, przy prędkości 85-100 kilometrów na godzinę, w granicach 3 litrów na 100 kilometrów, to auto uzyskuje wysokie oceny w kategorii komfortu jazdy.

WSZYSTKO POD RĘKĄ

Równie dobre oceny przyznajemy za wygląd wnętrza i łatwość dostępu, i obsługi przyrządów. Jak wspomnieliśmy, w samochód jest przestronny, podróżuje się wygodnie. W kabinie jest automatyczna, dwustrefowa klimatyzacja. Kierowca i pasażer na przednim siedzeniu mają możliwość uruchomić system podgrzewania foteli.
Siedziska, przednie i tylne są wygodnie. Nawet przy pokonywaniu kilkuset kilometrów w ciągu dnia, podróżujący nie czują się zmęczeni. Kierowca ma dobry dostęp do przycisków. Sterowanie systemem audio i komputerem umieszczono w kole kierownicy, natomiast z pozostałymi funkcjami są w zasięgu ręki między innymi elektrycznie regulowane szyby przednie i tylne, składania lusterek bocznych podczas cofania lub parkowania, systemem klimatyzacji.

W kole kierownicy umieszczono potrzebne przyciski do sterowania pokładowym komputerem i systemem audio.
(fot. Zdjęcia Roman Furciński)

SILNIKI, WERSJE I CENY

Nowa "trójka" oferowana jest w dwóch wersjach nadwozia: sedan i hatchback oraz czterech wersjach wyposażenia: Comfort, Exclusive, Exclusive Plus i Sport. Wyposażenie wersji Comfort obejmuje już między innymi klimatyzację manualną, komputer pokładowy, układy wspomagające bezpieczeństwo (ABS/EBD i układ kontroli trakcji DSC/TCS), system sygnalizacji nagłego hamowania, sześć poduszek powietrznych i podgrzewane fotele przednie.
Wśród silników można wybierać trzy benzynowe - 1.6 l MZR o mocy 105 koni mechanicznych z manualną pięciostopniową skrzynią biegów, 2.0 l DISI MZR o mocy 151 koni z manualną sześciostopniową skrzynią biegów i 2.0 l MZR o mocy 150 koni z automatyczną pięciostopniową skrzynią biegów oraz jeden dieslowski 1.6 l MZ-CD o mocy 109 koni z manualną pięciostopniową skrzynią biegów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Test "Echa Dnia" - Mazda 3 1.6 MZ-CD - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie