Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy wiernych na bziukach w Koprzywnicy. To jedyne takie ogniste widowisko w Wielką Sobotę. Zobacz zdjęcia i film

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 16 lat
Duża liczba wiernych i turystów była świadkami procesji, po nabożeństwie rezurekcyjnym z udziałem kilku bziukaczy, jaka w sobotnią noc przeszła wokół Kościoła Matki Bożej Różańcowej w Koprzywnicy. Druhowie z Koprzywnicy podtrzymują wieloletnią tradycję zapoczątkowaną przez swoich poprzedników. To było piękne widowisko.

Bziuki w Koprzywnicy w Wielką Sobotę

Strażacy czuwali przy Grobie Pańskim już od piątku. W Wielką Sobotę z pochodniami uczestniczyli w procesji rezurekcyjnej. Jej początek ogłosiły wystrzały z armat.

Wyjątkowa procesja wokół kościoła rozpoczęła się po godzinie 22. Tuż przed księdzem w procesji szło kilku strażaków z butelkami nafty, którzy co jakiś czas wydmuchiwali naftę, tworząc ponadmetrowy słup ognia, oświetlając drogę procesji. Procesji, która trzykrotnie przeszła wokół koprzywnickiego kościoła przyglądali się mieszkańcy i turyści, którzy tłumnie zjechali do Koprzywnicy. Tradycyjnie w procesji szli także przedstawiciele rycerstwa ze Staszowa.

Prezes jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Koprzywnicy druh Zdzisław Cebuchowski, przypomniał, że bziukanie to oświetlanie drogi zmartwychwstałemu Chrystusowi. Na pytanie - po raz który odbywa się bziukanie? - odpowiedział: Po raz który? Nie wiemy. Jednostka powstała w 1911 roku. Ta tradycja jest, chociaż nie jest to zapisanie, ale przekazywane jest z dziada pradziada. I tak to się odbywa co roku.

Co to jest bziukanie i na czym polega?

- Ognie oświetlają zmartwychwstałemu Chrystusowi drogę - tłumaczył prezes. - Bziukanie polega na tym, że do ust trzeba wziąć naftę, a następnie wydmuchać ją na palącą się pochodnię. Bziukacz puszcza w górę ogień. To są słupy cztero- lub pięciometrowe. Nie da się tego opowiedzieć. Trzeba przyjechać do Koprzywnicy, żeby to zobaczyć. Najważniejszą zasadą jest to, aby dmuchać zawsze z wiatrem. Bziukacze dla lepszego efektu i bezpieczeństwa podskakują podczas wydmuchiwania nafty. Dzięki temu słupy ognia idą w górę.

Burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska, która wspólnie z posłem Markiem Kwitkiem towarzyszyła mieszkańcom w procesji podkreśliła, że koprzywnickie bziuki to ogromna promocja Koprzywnicy, a władze gminy wspólnie z Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu podejmują szereg działań, które mają za zadanie promocję tego niezwykłego wydarzenia.

Wiosną 2021 roku koprzywnickie bziuki zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, jako pierwszy zwyczaj w województwie świętokrzyskim.

Nocną procesję rezurekcyjną zakończył mini koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej przed Domem Kultury w Koprzywnicy z udziałem wielu uczestników. Nocny koncert tak bardzo podobał się widowni, że proszono o bisy.

Zobacz zdjęcia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tłumy wiernych na bziukach w Koprzywnicy. To jedyne takie ogniste widowisko w Wielką Sobotę. Zobacz zdjęcia i film - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie