To już koniec przebudowy odcinka ulicy Popiełuszki w Stalowej Woli. W czwartek, 20 stycznia wraca ruch

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Od czwartku przywrócony zostanie ruch pojazdów i pieszych na wyremontowanym odcinku ulicy Popiełuszki w centrum miasta.
Od czwartku przywrócony zostanie ruch pojazdów i pieszych na wyremontowanym odcinku ulicy Popiełuszki w centrum miasta. Zdzisław Surowaniec
Udostępnij:
Dobiegła końca rozbudowa drogi powiatowej ulicy Popiełuszki w Stalowej Woli. Od 20 stycznia ulica będzie otwarta dla ruchu.

Modernizacja ulicy Popiełuszki w Stalowej Woli

To było potężne i skomplikowane zadanie, realizacja robót budowlanych trwała ponad 8 miesięcy. W ramach inwestycji, została całkowicie rozebrana i zastąpiona nową, nawierzchnia asfaltowa jezdni wraz z warstwami podbudowy. Ścieżka rowerowa po stronie prawej została przebudowana na asfaltową, dodatkowo została też wybudowana asfaltowa ścieżka po stronie lewej. Po obu stronach ulicy wyremontowano też ciągi piesze, rozbudowano oświetlenie oraz sieć kanalizacji deszczowej.

Wybudowano też kanał technologiczny, a realizacja inwestycji wymagała również przebudowy licznych kolizji z istniejącymi instalacjami podziemnymi, czyli siecią wodociągową, gazową, centralnego ogrzewania, teletechniczną, elektroenergetyczną, a także kanalizacją sanitarną. Przebudowane zostały również 3 skrzyżowania: z ulicami Okulickiego, Skoczyńskiego oraz Wolności.

Wycięto topole, nowe nasadzenia wiosną

W związku z tym, że spora część inwestycji była realizowana zimą i nie było możliwości zrealizowania zaplanowanych nasadzeń, zagospodarowanie terenów zielonych nastąpi wiosną. Planowany remont ulicy Popiełuszki w Stalowej Woli nie oszczędził przydrożnych topól, które wpisały się w krajobraz miasta.

Na nic zdały się apele mieszkańców, samorządu miejskiego, aby przy okazji modernizacji ulicy, nie ruszać topoli. Topole rosnące przy ulicy Popiełuszki zostały wycięte. Po topór poszło około 10 drzew. Jak wyjaśniał starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny przebudowa staje się faktem, na sam projekt wydatkowano 400 tysięcy złotych. Były uzgodnienia z miastem, pozyskano dofinansowanie w kwocie 5,5 miliona złotych.

- Topole rosną w miejscu, gdzie pas jezdni będzie lekko poszerzony - stwierdził starosta. Na dowód pokazał zdjęcia jak system korzeniowy topól uszkadza podziemną instalację, a podcięcie samych korzeni, spowoduje, że drzewo obumrze.

- One są leciwe, mają swój wiek, są zagrożeniem dla wszystkich sieci podziemnych. Korzenie poprzebijały betonowe rury odprowadzające wodę deszczową pod pasem jezdni

- argumentował Janusz Zarzeczny.

Również wykonawcy przebudowy nie chcą udzielać gwarancji na roboty podziemne, gdy istnieje wysokie prawdopodobieństwo uszkodzenia podziemnych instalacji przez system korzeni drzew.

Nowe nasadzenia drzew, które mają zrekompensować stratę to krzewy i drzewa o szybkim wzroście, ale stosunkowy płytkim systemie korzeniowym. Na pewno nie będą to kruche topole, których drewno nie ma wartości gospodarczych.

Od czwartku, 20 stycznia ulica Popiełuszki otwarta dla ruchu

Od 20 stycznia, ulica Popiełuszki będzie już otwarta dla ruchu. W związku z tym, że będzie na niej obowiązywała nowa – stała organizacja ruchu, starostwo apeluje do kierowców o ostrożną jazdę oraz zwracanie uwagi na znaki poziome oraz pionowe.

Na realizację opisywanej inwestycji „Rozbudowa drogi powiatowej ulicy Popiełuszki w Stalowej Woli”, powiat stalowowolski otrzymał dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Jej całkowita wartość wyniosła 9 milionów 145 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie w ramach Funduszu wyniesie 5 milionów 547 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie