MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To pewne, akcyza znowu w górę. Za alkohol i wyroby tytoniowe zapłacimy więcej

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak podano w uzasadnieniu przepisów, "podwyższenie stawek akcyzy na napoje alkoholowe ma przede wszystkim na celu ograniczenie spożycia używek przez konsumentów ".
Jak podano w uzasadnieniu przepisów, "podwyższenie stawek akcyzy na napoje alkoholowe ma przede wszystkim na celu ograniczenie spożycia używek przez konsumentów ". Tomasz Czachorowski/ Polska Press
W przyjętym przez rząd projekcie budżetu na 2023 r. znalazły się zapisy o podniesieniu stawki akcyzy. Oznacza to, że więcej zapłacimy za alkohol i wyroby tytoniowe. Jednak projekt ustawy zostanie przesłany do konsultacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Ostateczny projekt budżetu zostanie przyjęty przez rząd pod koniec września. Planowane dochody budżetu państwa w 2023 r. wyniosą 604,4 mld zł.

W ustawie budżetowej na 2023 r. przewiduje się, że dochody budżetu państwa wyniosą 604,4 mld zł. Natomiast wydatki budżetu państwa zostały zaplanowane na 669,4 mld zł. Z kolei deficyt budżetu państwa ma wynieść nie więcej niż 65 mld zł.

Jednocześnie z projektu budżetu na przyszły rok wynika, że stawka akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane (z wyłączeniem cydru i perry) oraz na wyroby pośrednie wzrośnie o 5 proc. Z kolei akcyza na papierosy i inne wyroby tytoniowe wzrośnie o 10 proc.

Kolejna podwyżka akcyzy jest następstwem ustawy uchwalonej pod koniec zeszłego roku, która stopniowo podnosi stawki akcyzy m.in. na alkohol i wyroby tytoniowe -przypominał w lipcu "Fakt". Podwyżki zaczęły się już w tym roku i zostały rozłożone w czasie do 2026 r.

Od 1 stycznia 2022 r. nastąpiła podwyżka:

  • stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10 proc. (podwyżka nie dotyczy cydru i perry o zawartości alkoholu do 5 proc. obj.),
  • minimalnej stawki akcyzy na papierosy z obecnych 100% do 105% całkowitej kwoty akcyzy,
  • stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100 proc.,
  • wprowadzona została minimalna stawka akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy.

Jak podano w uzasadnieniu przepisów, „podwyższenie stawek akcyzy na napoje alkoholowe ma przede wszystkim na celu ograniczenie spożycia używek przez konsumentów”.

Sprzedaż piwa w I kwartale br. spadła o ok. 4 proc. w ujęciu ilościowym rok do roku. Podwyżki podatku akcyzowego, presja rosnących koszów, coraz wyższa inflacja i negatywne nastroje konsumentów, to główne czynniki sprawiające, że piwowarzy mają coraz mniej powodów do optymizmu.

Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie, jakiś czas temu w rozmowie ze Strefą Biznesu mówił, że branża znalazła się w bardzo trudnym położeniu. - Możemy mówić o potrzasku inflacyjno– akcyzowym – tłumaczy. – Z jednej strony mamy rosnące koszty produkcji, wiele kosztów produkcji wzrosło w ubiegłym roku nawet o 100 proc.: surowce, opakowania, koszty transportu. To wszystko rosło w bardzo szybkim tempie i rośnie nadal – wymieniał.

O ile wzrosną ceny wyrobów tytoniowych oraz alkoholu?

„Fakt” przedstawił wyliczenia Ministerstwa Finansów, o ile wzrosną ceny wyrobów tytoniowych oraz alkoholu w 2023 roku po podwyżce akcyzy:

  • butelka wódki (0,5 l) - średnia cena wzrośnie z 23,50 zł do 24,40 zł,
  • butelka wina (0,75 l) - średnia cena wzrośnie z 20,16 zł do 20,25 zł,
  • butelka piwa (0,5 l) - średnia cena wzrośnie z 2,86 zł do 2,9 zł,
  • paczka papierosów (20 szt.) - średnia cena wzrośnie o 42 gr,
  • tytoń do palenia (100 g) - średnia cena wzrośnie o około 4,15 zł.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To pewne, akcyza znowu w górę. Za alkohol i wyroby tytoniowe zapłacimy więcej - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie