Piotr Rutkowski
10. Kamil Stoch
10. Kamil Stoch Grzegorz Momot/PAP
W sobotę o 17:00 rozpocznie się walka o medale na skoczni normalnej w Planicy (HS 102) w ramach mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Przedstawiamy dziesięciu największych - według nas - kandydatów do walki o czołowe lokaty podczas jutrzejszego konkursu.

Kandydaci do medali podczas konkursu na skoczni normalnej w Planicy

Wicemistrz świata z Seefeld zajął 11. miejsce w piątkowych kwalifikacjach, i gdyby nie lądowanie byłby zapewne jeszcze wyżej. Pytanie, czy ma dość błysku by włączyć się do walki o medale na normalnym obiekcie w Planicy. Póki co nie był jeszcze w czołowej szóstce klasyfikacji…

9. Karl Geiger (Niemcy)

Wicemistrz świata z Oberstdorfu dał o sobie znać podczas dzisiejszych kwalifikacji, w których zajął wysoką 4. lokatę. Sęk w tym, że w pozostałych skokach zajmował miejsca w okolicach dwudziestego. Byłoby dużą niespodzianką gdyby w trakcie konkursu oddał dwa świetne skoki.

8. Piotr Żyła

Obrońca tytułu sprzed dwóch lat nieźle prezentował się na treningach. Jako jedyny z Biało-Czerwonych plasował się cały czas w pierwszej dziesiątce. To dobrze wróży, ale pozostali wydają się być jeszcze mocniejsi…

7. Timi Zajc (Słowenia)

22-latek wygrał dwa treningi, a w kwalifikacjach był trzeci. Jednak jego bolączką jest słaba dyspozycja psychiczna, która może spowodować że nawet jeśli będzie wysoko po pierwszej rundzie, w drugiej, gdy presja jeszcze urośnie, spadnie w klasyfikacji.

6. Stefan Kraft (Austria)

29-latek to specjalista od mistrzostw świata. Od 2015 roku zdobył już 12 medali - ¼ z nich to skalpy indywidualne na skoczni normalnej. O tym że należy go brać pod uwagę także i w tym roku zaprezentował chociażby w dzisiejszych kwalifikacjach, w których zajął drugie miejsce.

5. Dawid Kubacki

Mistrz świata z Seefeld zmagał się ostatnio z bólem pleców, ale w dzisiejszych dwóch skokach pokazał, że będzie się liczył w sobotniej rywalizacji o medale. Może nie jest takim pewnym kandydatem jak przed MŚ, ale pamiętajmy że Dawid to spec od normalnych obiektów.

4. Andreas Wellinger (Niemcy)

Wicemistrz świata z Lahti jest ostatnio w bardzo dobrej formie. W trzech konkursach Pucharu Świata poprzedzających czempionat w Planicy dwukrotnie wygrał i raz był drugi. W Słowenii też prezentuje niezłą dyspozycję.

3. Ryoyu Kobayashi (Japonia)

26-latek nie ma jeszcze indywidualnego medalu MŚ, dlatego też będzie bardzo pazerny, by go w końcu zdobyć. Co ciekawe spośród aktywnych zawodników, którzy nie wywalczyli żadnego indywidualnego medalu MŚ zdobył on najwięcej punktów w Pucharze Świata:

2. Halvor Egner Granerud (Norwegia)

Podobnie jak Kobayashi nie zasmakował dotąd ani jednego indywidualnego krążka mistrzostw świata. Patrząc na jego tegoroczną dyspozycję byłoby ogromnym zaskoczeniem gdyby po jutrzejszym konkursie nadal pozostawał bez takiego medalu.

1. Anze Lanisek (Słowenia)

Faworyt gospodarzy miał najlepszą średnią spośród wszystkich dotychczasowych serii w Planicy:

Kto może zaskoczyć?

Nieźle na treningach prezentowali się Daniel Tschofenig, Constantin Schmid czy Ziga Jelar. I to właśnie w nich można upatrywać kandydatów na czarnych koni podczas sobotniej rywalizacji o medale MŚ w Planicy.