Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tracą pieniądze z 1 procenta podatku przez lenistwo ministerstwa!

Małgorzata Motor
- Od lutego prosimy Ministerstwo o uzupełnienie danych. Bez żadnych efektów - irytuje się Leszek Wołoszyński.
- Od lutego prosimy Ministerstwo o uzupełnienie danych. Bez żadnych efektów - irytuje się Leszek Wołoszyński. Fot. Krzysztof Łokaj
W ministerialnym wykazie organizacji pożytku publicznego brakuje numerów kont bankowych. Są też błędy w ich adresach. A to jedyna lista, z której mogą korzystać urzędy skarbowe przy przelewaniu pieniędzy z 1 proc. podatku na konta organizacji.

- Nie wiedziałbym o tych błędach, gdyby darczyńca nam tego nie powiedział. Chciał przekazać 1 proc. podatku na nasze stowarzyszenie, ale w urzędzie skarbowym powiedzieli mu, że takiej organizacji nie ma. Nasza organizacja jest światowym stowarzyszeniem, mogliśmy przez to stracić sporo pieniędzy - irytuje się Leszek Wołoszyński, prezes Światowego Stowarzyszenia Zabużan, Kresowian, Repatriantów, Spadkobierców, Rodzin, Następców Prawnych, Sympatyków z siedzibą w Rzeszowie.
Pieniądze z 1 proc. są potrzebne

Pieniądze z 1 proc. podatku są im jednak niezbędne. Dzięki nim mogą pomagać emerytom, rencistom i bezrobotnym, udzielać porad prawnych, pomagać w uzyskiwaniu rekompensat za pozostawione mienie na Kresach Wschodnich. Okazuje się, że ich stowarzyszenie widnieje w wykazie ministerialnym, ale pod błędnym adresem i brakuje przy nim numeru konta.

- Wniosek do departamentu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej złożyliśmy w tej sprawie jeszcze pod koniec lutego. Z marnym skutkiem. Kilka dni temu ponowiliśmy prośbę o naniesienie zmian. I dalej nic. A mamy już kwiecień - oburza się prezes.

Tego typu sygnały bardzo często napływają do warszawskiego Informatorium dla Organizacji Pozarządowych Centrum Szpitalne, które współpracuje z portalem dla organizacji pożytku publicznego www.ngo.pl.

- System przekazywania informacji nie jest doskonały. Dla urzędów skarbowych jedynym źródłem informacji o organizacjach pożytku publicznego jest wyłącznie wykaz, który sporządza Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Aktualizuje go nie na tyle często, jakby tego chciały organizacje. Stąd cały kłopot - wyjaśnia Aneta Krawczyk z Informatorium.
Aktualizacja co najmniej raz w miesiącu

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej dostaje regularnie aktualizacje do swojego wykazu z Ministerstwa Sprawiedliwości. Ale w tej aktualizacji nie ma numerów kont. Organizacja pożytku powinna sama zadbać o to, aby ministerstwo miało jej aktualny numer. Musi więc go dostarczyć.
Tylko dlaczego nie wprowadziliście numeru konta z pisma organizacji, które wpłynęło do was jeszcze pod koniec lutego? -pytamy. - Ostatnia aktualizacja tego wykazu była 15 marca. Pod uwagę były brane tylko te wnioski, które wpłynęły do 17 lutego. Decyduje o tym ich liczba i kolejność ich wpłynięcia.

Kolejna aktualizacja będzie w kwietniu - usłyszeliśmy od jednej z pracownic Ministerstwa. - A nie można częściej aktualizować tego wykazu? - Można, ale w miesiącu mamy obowiązek co najmniej raz. - A kto decyduje o częstotliwości tej aktualizacji? - dopytujemy. - Nie wiem - z rozbrajającą szczerością odpowiada.

- Pieniądze z 1 proc. gromadzimy na osobnym rachunku bankowym, które przelewamy dopiero w lipcu lub sierpniu na konta organizacji. Jest więc czas na uzupełnienie danych w wykazie - uspokaja Mateusz Skworzec, kierownik w I Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie