Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne regionalne śniadanie wielkanocne u kobiet w Słomianej

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Leokadia Gugała z Chwałowic, radna powiatowa
Leokadia Gugała z Chwałowic, radna powiatowa Zdzisław Surowaniec
W Domu Ludowym w Słomianej miało miejsce w sobotę zorganizowane przez Stowarzyszenie Kobiet Słomianej, spotkanie związane z lokalnymi kulinarnymi zwyczajami wielkanocnymi.

Od lat to lokalne stowarzyszenie w czasie przedświątecznych przygotowań zaprasza w progi swojej siedziby, by promować kulinarne tradycje wielkanocne w regionie. Wśród uczestników tego spotkania są koła gospodyń uczestniczące w konkursie na najpiękniejszy stół wielkanocny i wielkanocne specjały.

W tym roku do konkursu na najpiękniejszy stół wielkanocny zgłosiły się panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Witkowic, Dąbrówki Pniowskiej, Koziarni, Leokadia Gugała z Chwałowic oraz Stowarzyszenie Kobiet Słomianej.

Przed konkursem ksiądz Stanisław Kuraś, proboszcz parafii w Krzakach, poświęcił jadło. Następnie wszyscy zasiedli do stołu. Tradycyjny żurek wielkanocny na żeberkach, babki, mazurki i jajka w najróżniejszych postaciach – takich przysmaków można było spróbować podczas śniadania wielkanocnego w Słomianej.

Po posiłku, do pracy przystąpiło konkursowe jury w składzie Janina Sagatowska – Senator RP, Monika Kłykocińska-dyrektor Szkoły Podstawowej w Krzakach oraz Łukasz Bajgierowicz – wójt gminy Pysznica i Mariusz Sołtys – wicestarosta stalowowolski. Po naradzie zdecydowali o przyznaniu pięciu równorzędnych nagród ze względu na niepowtarzalność każdego ze stołów i uwzględnienie na każdym z nich wielu tradycyjnych elementów od rodzaju potraw, aż po dekoracje stołów palmami, pisankami i zielonymi gałązkami.

Podczas spotkania zostały wręczone nagrody dla dzieci biorących udział w konkursie na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną, który został zorganizowany w Publicznej Szkole Podstawowej w Krzakach.

- Działalność Stowarzyszenia Kobiet Słomianej jest wspaniałą wizytówką pysznickiej gminy. Wzajemna współpraca różnych środowisk lokalnych, udział dzieci, zaangażowanie szkoły i parafii stanowi dobry przykład krzewienia tradycyjnych zwyczajów wśród kolejnych pokoleń - twierdzą organizatorzy.

W spotkaniu wzięli również udział zaproszeni goście: Janina Sagatowska – Senator RP, Mariusz Sołtys – wicestarosta stalowowolski, Krzysztof Skrzypek – przewodniczący Rady Gminy Pysznica, Łukasz Bajgierowicz – wójt Gminy Pysznica, Witold Pietroniec – zastępca wójta, Marta Pawleniak – sekretarz Gminy, miejscowi radni, strażacy z OSP w Studzieńcu oraz przedstawiciele firm wspierających działalność organizatora.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Poczta Polska jeszcze uruchomi swoje paczkomaty?

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie