Trwa 30. Festiwal Mozartowski w Warszawie

Materiał informacyjny Festiwalu Mozartowskiego
  • Festiwal Mozartowski 7 maja – 4 lipca 2021 r.
  • To 30. edycja największego na świecie Festiwalu dedykowanego wyłącznie Mozartowi
  • W trakcie festiwalu zaprezentowanych zostanie ponad 30 wydarzeń artystycznych w 9. różnych lokalizacjach
  • Festiwal Mozartowski to także wydarzenia towarzyszące: Mozart Silent Disco, Zajęcia Ruchowe z Mozartem, Operowe Kino Letnie
  • Od 28 maja do 19 czerwca zapraszamy również najmłodszych na 2 edycję Mozart Junior Festiwal
  • Festiwal można oglądać na e-wejsciowki.pl, a od 29 maja również z publicznością
  • W trakcie Festiwalu odbędzie się między innymi długo oczekiwana premiera opery Don Giovanni

30. Festiwal Mozartowski w Warszawie to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce i największy na świecie Festiwal dedykowany wyłącznie Mozartowi.

Przed nami wiele wyjątkowych koncertów, premier i wydarzeń towarzyszących.

Już 29 maja ozdoba tegorocznej, jubileuszowej edycji wielkiego mozartowskiego święta – premiera Don Giovanniego w reżyserii Michała Znanieckiego i scenografii Rafała Olbińskiego. Będzie to pierwsza festiwalowa premiera z udziałem publiczności.

Podczas Festiwalu, który potrwa do 4 lipca wystawione będą opery: Czarodziejski flet, Wesele Figara, Idomeneo, Cosi Fan Tutte czy Uprowadzenie z seraju, tradycyjnie zabrzmi ikoniczne dla całej muzyki Requiem, dzieła kameralne oraz koncert dedykowany mozartowskim uwerturom.

Gwiazdami jubileuszowej edycji Festiwalu będą światowej sławy śpiewaczki: Simone Kermes i Vivica Genaux. Wystąpią także tak uznani artyści i zespoły, jak Agnieszka Duczmal wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Krzysztof Herdzin, Amici Veneziani oraz artyści związani z Warszawską Operą Kameralną.

14 czerwca zapraszamy do Filharmonii Narodowej na koncert Leszka Możdzera: Jazz Meets Classic.

Artystom w przeważającej większości towarzyszyć będzie orkiestra Warszawskiej Opery Kameralnej Orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

Nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących Festiwalowi.

22 maja rozpoczniemy cykl sobotnich zajęć ruchowych z muzyką, w Parku Saskim, które poprowadzą znani tancerze, Edyta Herbuś i Tomasz Barański.

W drugiej połowie czerwca zaprosimy wszystkich Warszawiaków na Operowe Kino Letnie, podczas którego na świeżym powietrzu wyemitujemy wybrane spektakle.

W ramach Festiwalu Mozartowskiego zapraszamy na 2 edycję Mozart Junior. Festiwal dla najmłodszych otworzymy spektaklem Bastien i Bastienne, by następnie zaprezentować premierę Czarodziejskiego fletu piccolo na podstawie Czarodziejskiego fletu oraz Orientalną awanturką na podstawie Uprowadzenia z seraju. Oprócz oper, przygotowane są także wydarzenia edukacyjne takie jak: warsztaty Mozart-naście oraz koncert finalistów Międzynarodowego talentshow Wirtuozi 4+.

Wszystkie wydarzenia, w czasie trwania całego Festiwalu, będą transmitowane za pośrednictwem e-wejściówki.pl. Natomiast od 29 maja będzie również możliwość obcowania ze sztuką w teatrze. Wydarzenia odbywać się będą w pełnym reżimie sanitarnym, zgodnie z aktualnymi wytycznymi rządowymi.

Powołany do życia w 1991 roku Festiwal Mozartowski to fenomen w skali światowej. Na przestrzeni lat wykonano w jego ramach wszystkie dzieła sceniczne kompozytora. Warszawska Opera Kameralna była jedyną instytucją, która posiadała je w stałym repertuarze, wielokrotnie prezentując je poza granicami i podbijając serca melomanów m.in. Japonii, Omanu, Libanu i niemal całej Europy.Jubileuszowa XXX edycja została przeniesiona ze względu na pandemię, z 2020 na 2021 rok.

Patronat honorowy nad 30. Festiwalem Mozartowskim objął Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Ambasador Austrii w Polsce. Patronat medialny: TVP, TVP Kultura, TVP3, TVP Kobieta, TVP ABC, Forbes Women, Twój Styl, Pani, Presto, Do Rzeczy, Tygodnik Przegląd, Polska Times, Nasze Miasto.

Współpraca redakcyjna: RMF Classic. Partnerzy: e-wejściówki.pl, Polska Agencja Prasowa, MetroMedia, Ruch Muzyczny.

Szczegółowe informacje dotyczące 30. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie oraz bilety znajdują się na stronie: https://operakameralna.pl/events/kategoria/30fm/

Materiał oryginalny: Trwa 30. Festiwal Mozartowski w Warszawie - Polska Times

Dodaj ogłoszenie