Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy regionalne przysmaki ze Słomianej na liście tradycyjnych produktów

Zdzisław Surowaniec
Kwas z zielonych gąsek oferowany na zapustach.
Kwas z zielonych gąsek oferowany na zapustach. Zdzisław Surowaniec
Jaglanianki, kwas z zielonych gąsek i kiełbasa świąteczna pieczona po pysznicku, zwana nieoficjalnie "od dupnia" - te regionalne wyroby oferowane przez Stowarzyszenie Kobiet w Słomianej w gminie Pysznica koło Stalowej Woli wpisane zostały na Listę Produktów Tradycyjnych trzech regionalnych przysmaków.

725 wyrobów

Podkarpacie ma na Liście Produktów Tradycyjnych 725 regionalnych wyrobów kulinarnych i pod tym względem zajmuje trzecie miejsce w kraju.

Świąteczna kiełbasa po pysznicku.
Świąteczna kiełbasa po pysznicku. Zdzisław Surowaniec

Świąteczna kiełbasa po pysznicku.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Najbardziej niezwykłą potrawą jest kwas z zielonych gąsek. To rodzaj zupy z kiszonej dwa dni w słonej wodzie kapusty i świeżych grzybów gąsek (świetnie nadają się do tego mrożone grzyby) oraz smażonej na maśle cebuli. Ugotowana z jagłami i podprawiona śmietaną i mąką, jest wspaniałym daniem. Regionalnym cymesem są także bułki faszerowane jagłami i serem czyli jaglanianki. Mają delikatne, żółte ciasto.

Nazwa kiełbasa świąteczna pieczona po pysznicku to oficjalna nazwa kiełbasy, nazywanej tradycyjnie "od dupnia". Nazwa pochodzi od jelita grubego, którym napełnia się farsz. Po napełnieniu jelita farszem przyprawionym solą, pieprzem i odrobiną czosnku, kiełbasa jest parzona, a potem pieczona na blaszce wyłożonej słomą albo patykami.

Agnieszka Smalisz, przewodnicząca Stowarzyszenia Kobiet w Słomianej, ma wielkie marzenie, aby wieś przyciągnęła ludzi "czym chata bogata". A bogata jest w to czym można napełnić żołądek. To, co kobiety przygotowują tradycyjnie w kuchni ma smak dzieciństwa, kiedy nie było sztucznych barwników, konserwantów i chemii. A jadło się to, co rosło w polu czy w lesie za oknem. Bo takie jedzenie jest najzdrowsze.

Delikatne jaglanianki.
Delikatne jaglanianki. Zdzisław Surowaniec

Delikatne jaglanianki.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie