Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzywiekowe osiedle Rozwadów ma szansę odzyskać blask

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Budynek dworca kolejowego w Rozwadowie z 1887 roku to dziś zaniedbany mocno obiekt, ma być zmodernizowany
Budynek dworca kolejowego w Rozwadowie z 1887 roku to dziś zaniedbany mocno obiekt, ma być zmodernizowany Zdzisław Surowaniec
5 września tego roku Rozwadów - niegdyś miasteczko, a obecnie osiedle Stalowej Woli - będzie świętował 330 rocznicę lokacji.

- Budynek dworca w Rozwadowie od lat jest w opłakanym stanie. Po modernizacji znajdą tam miejsce dla siebie podróżni w jednej części, druga z kolei będzie przeznaczona na inne cele, będzie służyła podmiotom, którzy będą chcieli go zagospodarować - mówi poseł, wiceminister infrastruktury Rafał Weber. W nowym wydaniu ma zostać oddany do użytku w 2021 roku.

Swoją cegiełkę do zmiany otoczenia dworca PKP w Rozwadowie chce dołożyć także miasto, o czym mówiła zastępca prezydenta Renata Knap. Remontu doczeka się prowadząca do dworca ulica Dąbrowskiego od ulicy Rozwadowskiej. Wybudowane zostaną ścieżki rowerowe, chodniki oraz dwie zatoki autobusowe, które umożliwią przyjazd pasażerów ze Stalowej Woli i z sąsiednich miejscowości na dworzec, a później powrót do domu.

Przypomnijmy, że dworzec od 2012 roku jest nieużytkowany ponieważ zamknięto w nim kasy. Nieczynna jest także zdewastowana poczekalnia. Z budynku korzystają w niewielkiej części tylko służby PKP. Mieszkańcy liczą ponownie na ich otwarcie a z pomysłów jakie do tej pory pojawiły się na zagospodarowanie gmachu to pomieszczenia pod działalność gospodarczą, stowarzyszeń a nawet kulturalną.

Stacja Stalowa Wola-Rozwadów i dworzec istnieją od 1887 roku. Rozwadów mimo wieloletnich zaniedbań zaliczany jest do najważniejszych węzłów kolejowych w południowo-wschodniej Polsce. - Gdyby nie ten obiekt i węzeł kolejowy Rozwadów, to nie byłoby projektu Centralnego Okręgu Przemysłowego i Stalowej Woli - powiedział prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Zmiany w Rynku mają kosztować 15 milionów złotych. Zostanie wybudowana nowa droga biegnąca od kamienic do centrum Rynku, zostaną przywrócone historyczne części jak fontanny, zdroje uliczne, powstanie miejsce do organizacji imprez. Ważnym elementem będzie przeniesienie pajęczyny sieci energetycznej znad Rynku do ziemi. Drugie zadanie w tym projekcie to rozbudowa i modernizacja budynku „Sokoła”, który od lat domagał się całkowitego remontu. Wartość tego tego zadania to 2,6 miliona złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie