Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turystyka i praktyka w Niemczech

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uczniowie niżańskiego „ekektryka” w Lipsku przy Piwnicach Auerbacha - miejsca akcji „Fausta” Goethego.
Uczniowie niżańskiego „ekektryka” w Lipsku przy Piwnicach Auerbacha - miejsca akcji „Fausta” Goethego. archiwum
Praktyki zawodowe w niemieckich firmach w Berlinie i Schkeuditz koło Lipska realizują dwie trzynastoosobowe grupy uczniów z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej.

Wyjazd na praktyki był możliwy dzięki pozyskaniu funduszy europejskich przez Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej na realizację projektu „Europejska praktyka jako perspektywa rozwoju osobistego i zawodowego” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój („Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W każdej z grup znajdują się uczniowie kształcący się w zawodach technik elektryk, technik mechatronik (grupa w Schkeuditz) oraz technik elektronik i technik informatyk (grupa w Berlinie). Opiekunami praktyk zawodowych są Anna Sobiło, Robert Małek, Rafał Butryn i Konrad Dąbek. Projekt ma na celu wdrażanie uczestników do mobilności i swobodnego poruszania się po rynku pracy oraz wspieranie uczniów w zdobywaniu i wykorzystywaniu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w celu ułatwienia osobistego rozwoju, zwiększenia szans na zatrudnienie oraz uczestnictwo w europejskim rynku pracy.

Pierwszy dzień w Schkeuditz to czas na poznanie nowych miejsc i ludzi. Elektrycy i mechatronicy pod opieką Anny Sobiło i niemieckiego przewodnika mieli okazję zobaczyć najważniejsze miejsca w Lipsku: kościół świętego Mikołaja, świętego Tomasza, Stary Ratusz, Pasaż Medler. Pasaż ten jest znany przede wszystkim dzięki Piwnicom Auerbacha - miejscu akcji "Fausta" Goethego.

W Berlinie opiekunka ze strony organizacji przyjmującej uczniów przekazała uczestnikom informacje na temat miejsc praktyk. Następnie wszyscy udali się na krótką wycieczkę po Berlinie, oglądali najciekawsze miejsca znane na całym świecie takie jak Brama Brandenburska, Bundestag z zewnątrz, Cmentarz Żydowski i Mur Berliński. Następnie stażyści pojechali do firm, w których będą odbywać praktyki przez najbliższy miesiąc. Szybko musieli opanować stres i poznać sposoby korzystania z transportu publicznego w Berlinie. Pomocą służył im opiekun praktyk Robert Małek.

Praktyki odbywają się w różnych firmach wybranych zgodnie z programami praktyk obowiązującymi w poszczególnych zawodach i zainteresowaniami uczestników. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości 100 procent. Koszt tego finansowania to 521 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie