Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tyskie Browarium - pierwsze muzeum piwne w Polsce świętuje 10-lecie. Na zwiedzających czeka wiele niespodzianek.

Karol Wójcik
Jak wyglądała dawniej produkcja piwa? Jak jest historia złotego trunku? O tym możemy się dowiedzieć zwiedzając niezwykle ciekawe muzeum Tyskie Browarium.
Tyskie Browarium - pierwsze muzeum piwne w Polsce świętuje 10-lecie. Na zwiedzających czeka wiele niespodzianek.
Karol Wójcik

(fot. Karol Wójcik)

Na trzecim miejscu - po wodzie i herbacie - najbardziej popularnym napojem na świecie jest piwo. Warzono je już 4000 lat p.n.e. w Mezopotamii. Tradycje piwowarskie w Polsce sięgają początków naszej państwowości. Od najdawniejszych czasów piwo (prasłowiańskie słowo pivo oznacza napitek, napój) było najpopularniejszym napojem alkoholowym na terenach zajmowanych obecnie przez Polskę. Jan Długosz w swych Rocznikach pisał: "Wina i oliwy kraj ten dla ostrego północnego zimna nie ma; zamiast wina używa piwa, które robią z żyta, pszenicy i jęczmienia albo orkiszu".

BROWAR Z XVII WIEKU

Jednym z najbardziej znanych browarów w Polsce są Tyskie Browary Książęce. Najstarsza zachowana pisemna wzmianka świadcząca o istnieniu browaru w Tychach pochodzi z 1613 r. - to fragment urbarza państwa pszczyńskiego zawierający rozliczenie piwa pobranego i sprzedanego z browaru w Tychach. Drugim istotnym dokumentem jest zachowany do czasów współczesnych opis browaru w Tychach z 1629 r. Niestety nie zachował się przywilej, na podstawie którego zaczęto warzyć tu piwo i umownie przyjmuje się, że browar ma cztery wieki.

Tyskie Browarium - pierwsze muzeum piwne w Polsce świętuje 10-lecie. Na zwiedzających czeka wiele niespodzianek.
Karol Wójcik

(fot. Karol Wójcik)

PIERWSZE PIWNE MUZEUM W POLSCE

Od listopada 2004 r. przy browarze działa Tyskie Browarium (od 2010 r. - Tyskie Muzeum Piwowarstwa), czyli pierwsze w Polsce piwne muzeum. Mieści się ono w pięknym budynku dawnej kaplicy ewangelickiej z 1902 r. Zabytkowy budynek kryje, oprócz tradycyjnych eksponatów, nowoczesną ekspozycję stworzoną na 10-lecie istnienia Browarium.

Gości wita przemawiający z portretu książę pszczyński, Jan Henryk XI - twórca potęgi browaru. Na wystawie czeka na zwiedzających mnóstwo multimedialnych atrakcji, m.in. kino 3D, interaktywna gra "Piwny ekspert", czy wielka beczka, z której można wysłać elektroniczną pocztówkę z pozdrowieniami z Browaru. Wśród klasycznych eksponatów dominują te związane ze sztuką warzenia, serwowania i spożywania piwa oraz liczne zdjęcia dokumentujące dzieje browaru oraz całego regionu, który przez wieki był silnie z nim związany. Cała ekspozycja podzielona jest na strefy tematyczne związane z historią piwa i Browarów Tyskich, piwnymi opakowaniami i sposobami ich produkcji, gospodach i kulturze piwnej oraz marce Tyskie.

PODPATRYWANIE PRODUKCJI

Po atrakcjach ekspozycji na zwiedzających czeka zwiedzanie browaru. Można podejrzeć hale produkcyjne i różne etapy wytwarzania i rozlewania złotego trunku. Na ogromnym obszarze zakładu znajdują się również liczne zabytki, które mocno i - trzeba przyznać bardzo ciekawie - wyróżniają się na tle współczesnej zabudowy browaru. Jest tu dawny Dom Kawalera, Willa Müllera, zabytkowa warzelnia, czy Piwnica Toszecka (tzw. Toszek).

Oprócz zwiedzania w języku polskim, angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, czeskim, czy rosyjskim prowadzone są również wycieczki z przewodnikami mówiącymi gwarą śląską, zachwycającymi nie tylko językiem, ale również i regionalnym strojem. Po ponad 2-godzinnym zwiedzaniu można zrelaksować się w piwnicy Browarium, gdzie serwowane są piwa produkowane w Tychach, niektóre prosto z tanka.

Jeśli komuś mało atrakcji serwowanych w Tychach w ciągu dnia, to warto zajrzeć do browaru w nocy... Co roku w maju Tyskie Browarium włącza się akcję Tyskiej Nocy Muzealnej. W tym roku - 17 maja - będzie można przenieść się w świat lat '50 XX w. Wśród atrakcji m.in. spektakl plenerowy o bumelantach, którzy pod wpływem zgniłych zachodnich wzorców wybierają odpoczynek i rozrywkę w miejsce realizacji planu i czynu społecznego na rzecz piwnej ojczyzny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Tyskie Browarium - pierwsze muzeum piwne w Polsce świętuje 10-lecie. Na zwiedzających czeka wiele niespodzianek. - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie