Tytuł Honorowego Obywatela Tarnobrzega dla Lecha...

  Tytuł Honorowego Obywatela Tarnobrzega dla Lecha Kaczyńskiego

  KaT

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Rolad Rudnicki, wiceprzewodniczący rady miasta odczytuje nazwiska tragicznie zmarłych osób.

  Rolad Rudnicki, wiceprzewodniczący rady miasta odczytuje nazwiska tragicznie zmarłych osób. ©KaT

  Prezydent Lech Kaczyński otrzymał pośmiertnie tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Tarnobrzega". Decyzja zapadła na nadzwyczajnej rady miasta, w trakcie które nie zabrakło głosów krytykujących pośpiech i formę w honorowaniu byłego prezydenta Polski.
  Rolad Rudnicki, wiceprzewodniczący rady miasta odczytuje nazwiska tragicznie zmarłych osób.

  Rolad Rudnicki, wiceprzewodniczący rady miasta odczytuje nazwiska tragicznie zmarłych osób. ©KaT

  Była minuta ciszy i odczytanie nazwisk tych, którzy zginęli tragicznie 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Był także film przypominający ubiegłoroczną wizytę Lecha Kaczyńskiego w Tarnobrzegu. Potem było już tylko głosowanie nad uchwałą w sprawie pośmiertnego przyznania tytułu "Honorowego Obywatela Miasta Tarnobrzega", Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

  ZA SZYBKO

  Głosowanie poprzedziła dyskusja.
  Pierwszym, który zabrał głos był radny lewicy Norbert Mastalerz, który mówiąc o ulotności ludzkiego życia, przyznał, że zabiera głos w dyskusji nie jako wyraz oceny tragicznie zmarłego Lecha Kaczyńskiego, lecz odnosi się do podjęcia tak szybkiej decyzji i formy uhonorowania tragicznej śmieci prezydenta Polski. - Wiele osób może się ze mną nie zgodzić, ale trudno się oprzeć wrażeniu, że grupa radnych, czy jeden z nich postanowił tragedię przekuć na wyraźne cele polityczne - mówił radny Mastalerz. - Osobiście uważam, że są sytuacje życiowe, podczas których, nie wypada zbijać politycznego kapitału.

  Zdaniem radnego sama inicjatywa nadania tytułu "Honorowego Obywatela Miasta jest niezrozumiała. - Ta inicjatywa nie powinna dzielić, a niestety przepychanki kuluarowe, do jakich dochodziło w ostatnich dniach, gdzie jeden radny chciał poprzeć wniosek, inny odmawiał, pokazały, że pomysł dzielił radny - dodał radny. - Za pięć lat nikt nie będzie pamiętał, kto i w którym roku otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta. Ze względu na edukację historyczną, można sięgnąć po bardziej trwałe sposoby upamiętnienia nazwisk zmarłych pod Smoleńskiem. Budujemy ronda, którym będą nadawane nazwy. Na Placu Bartosza Głowackiego może stanąć ławeczka poświęcona prezydentowi Kaczyńskiemu. Zastanówmy się nad takimi formami honorowania.

  O pośpiechu mówi także radny Stanisław Banaszak. - Mieszkańcy pytają mnie, dlaczego Lech Kaczyński, ma być honorowym obywatelem Tarnobrzega, co takiego zrobił dla naszego miasta - mówił radny Banaszak. - W uzasadnieniu do uchwały nie ma wytłumaczenia. Mam wrażenie, że wnioskodawcy coś przeoczyli, ponieważ możemy przeczytać tylko życiorys prezydenta Kaczyńskiego. Szkoda, że dostrzega się tylko życiorys, bo zasłużył sobie na więcej.

  CZŁOWIEK GODNY TYTUŁU

  O słuszności nadania tytułu mówił radny Stanisław Wiącek. - Lech Kaczyński całym swoim życiem służył Polsce - przekonywał radny Wiącek. - Uważam, że nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnobrzega, jest zaszczytem dla naszego społeczeństwa i miasta.

  Zdaniem Tadeusza Zycha, wiceprzewodniczącego rady miasta, przedwczesną sprawą, jest nie nadanie tytułu, lecz upadek samolotu. - Lech Kaczyński tragicznie ginąc otworzył nową kartę w dziejach dwóch narodów - przekonywał. - W związku z tym dla naszego miasta jak i całego kraju, ma to ogromne znaczenie i nadanie tego tytułu nie budzi najmniejszej wątpliwości.

  Ostatecznie uchwałę przegłosowano, przy dwóch głosach wstrzymujących się. Na koniec obrad, Jurand Lubas, przewodniczący rady miasta zapoznał wszystkich z inicjatywą Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego, które zaproponowało między innymi, zmianę nazwy Wisłostrady na Aleje Lecha Kaczyńskiego. Z propozycją upamiętnienia tragedii z 10 kwietnia wyszedł także Tadeusz Gospodarczyk, prezes Stowarzyszenia "Niezależni Razem".

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (62)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (62) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!