Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tytuł „Kustosz Pamięci Narodowej” dla świętej pamięci Andrzeja Pityńskiego

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Rok 2011, Andrzej Pityński przy monumentalnej rzeźbie „Patrioty” w centrum Stalowej Woli
Rok 2011, Andrzej Pityński przy monumentalnej rzeźbie „Patrioty” w centrum Stalowej Woli Zdzisław Surowaniec
Mistrz Andrzej Pityński został laureatem prestiżowej nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”, ustanowionej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej została ustanowiona w lipcu 2002 roku przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Jest ona przyznawana za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego.

Do tegorocznej edycji nagrody wpłynęło 126 zgłoszeń. Z pośród nich wybrano 5 laureatów, w tym Kawalera Orderu Orła Białego Andrzeja Pityńskiego.

Doktor Jan Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej w liście do Stanisława Garbacza, burmistrza Gminy i Miasta Ulanów pisze: „Świętej pamięci Andrzej Pityński był jednym z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich rzeźbiarzy współczesnych… Nie doczekał uroczystej gali wręczenia nagród, wyznaczył jednak Szanownego Pana Burmistrza do odbioru pamiątkowej statuetki. Trudna sytuacja epidemiczna nie pozwala nam jednak na organizację wydarzenia. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się zatem 2021 roku.”Prezes Instytutu Pamięci Narodowej nie podał nawet przybliżonej daty uroczystości.

Andrzej Pityński urodził się 15 marca 1947 roku w Ulanowie. 3 października 1974 wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Początkowo utrzymywał się tam z pracy fizycznej na budowach, równocześnie studiując rzeźbę w Arts Students League w Nowym Jorku.

Jest autorem wielu wybitnych rzeźb monumentalnych rozsianych po całym świecie. Dziełem Pityńskiego są między innymi pomniki Ignacego Paderewskiego (Kraków), Marii Curie-Skłodowskiej (Bayonne), „Sarmata” (Morris Museum), „Partyzanci” (Boston); Jerzego Popiełuszki (Trenton), Papieża Jana Pawła II (Manhattan i Ulanów), „Mściciel” (Amerykańska Częstochowa), „Katyń 1940” (Jersey City), „Pomnik Błękitnej Armii” (Warszawa). Oprócz pomników w dorobku artysty znajdują się również płaskorzeźby czy medale. Na mauzoleum w Stalowej Woli jest jego płaskorzeźba orła.

Za rzeźby otrzymał wiele cennych nagród i wyróżnień. Zaliczany jest do światowej czołówki rzeźbiarzy. Rzeźba „Patriota” stanęła w centrum Stalowej Woli. We wrześniu 2011 roku było odsłonięcie.

Artysta zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 18 września 2020 roku.

Przepraszam "za naruszenie dóbr osobistych".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie