Uczniowie „elektryka” w Nisku na praktyce w Niemczech w ramach Erasmus+

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uczniowie „elektryka” na praktyce w  firmie Vitalis
Uczniowie „elektryka” na praktyce w firmie Vitalis RCEZ
Udostępnij:
Trwają zagraniczne praktyki zawodowe uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku w ramach Erasmus+. Pierwszy tydzień praktyk zagranicznych w ramach projektu „Europejskie mobilności szansą na sukces zawodowy” właśnie się zakończył.

Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, realizują zadania zawodowe w specjalistycznych pracowniach firmy Vitalis z siedzibą w Schkeuditz w Saksonii, pod opieką i przy wsparciu doświadczonych tutorów czyli instruktorów. Wyjazd na praktyki zawodowe poprzedziło przygotowanie z języka niemieckiego oraz przygotowania z zakresu zapobiegania ryzyku. 

Grupę elektroniczną prowadzi Aran Talboys, niegdysiejszy uczestnik mobilności w programie Erasmus, zaś nad postępami uczniów i uczennic w profilu informatycznym i graficznym czuwa Martin Kozlovsky. Obaj instruktorzy pozytywnie oceniają wiedzę i umiejętności dotychczas uzyskane przez naszych praktykantów.

W trakcie pierwszego tygodnia zajęć, grupa informatyczna zajmowała się tworzeniem stron z wykorzystaniem języka HTML oraz CSS. Zadania, które wykonywali nasi dwaj elektronicy, polegały na lokalizowaniu usterek w urządzeniach oraz montażu elementów i układów elektronicznych zgodnie z podanym schematem.

Uczniowie i uczennice kształcący się w profilu grafika i poligrafia cyfrowa opracowywali projekty graficzne przeznaczone do publikacji w Internecie, z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania.

Oprócz naszej grupy, na praktykach w firmie Vitalis przebywają obecnie także uczniowie i uczennice z Rygi (Łotwa), co stwarza okazję do porównania umiejętności i uczenia się od siebie nawzajem w środowisku międzynarodowym, a także sprzyja niwelowaniu barier kulturowych i językowych.

W ramach programu kulturowego uczestnicy i uczestniczki zwiedzali leżący nieopodal Lipsk, odległy o 12 kilometrów. Miasto jest ważnym w regionie ośrodkiem kultury i nauki. Spośród wielkich metropolii niemieckich posiada najlepiej w całym kraju zachowany zespół dzielnic dziewiętnasto- i dwudziestowiecznych. Uczniowie i uczennice „elektryka” obejrzeli późnogotycki kościół świętego Mikołaja, kościół świętego Tomasza słynący z krypty Jana Sebastiana Bacha, Stary Ratusz, a także pomniki Johanna Wolfganga Goethego i Jana Sebastiana Bacha.

Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, dzień przyniósł wszystkim wiele pozytywnych wrażeń. Następnego dnia uczestnicy przystąpili do realizacji zadań zawodowych, ujętych w programie praktyk, dostosowanych do specjalności klasowych uczniów „elektryka”. Praktykanci na koniec otrzymają od pracodawców certyfikaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie