Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, realizują zadania zawodowe w specjalistycznych pracowniach firmy Vitalis z siedzibą w Schkeuditz w Saksonii, pod opieką i przy wsparciu doświadczonych tutorów czyli instruktorów. Wyjazd na praktyki zawodowe poprzedziło przygotowanie z języka niemieckiego oraz przygotowania z zakresu zapobiegania ryzyku.
Grupę elektroniczną prowadzi Aran Talboys, niegdysiejszy uczestnik mobilności w programie Erasmus, zaś nad postępami uczniów i uczennic w profilu informatycznym i graficznym czuwa Martin Kozlovsky. Obaj instruktorzy pozytywnie oceniają wiedzę i umiejętności dotychczas uzyskane przez naszych praktykantów.
W trakcie pierwszego tygodnia zajęć, grupa informatyczna zajmowała się tworzeniem stron z wykorzystaniem języka HTML oraz CSS. Zadania, które wykonywali nasi dwaj elektronicy, polegały na lokalizowaniu usterek w urządzeniach oraz montażu elementów i układów elektronicznych zgodnie z podanym schematem.
Uczniowie i uczennice kształcący się w profilu grafika i poligrafia cyfrowa opracowywali projekty graficzne przeznaczone do publikacji w Internecie, z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania.
Oprócz naszej grupy, na praktykach w firmie Vitalis przebywają obecnie także uczniowie i uczennice z Rygi (Łotwa), co stwarza okazję do porównania umiejętności i uczenia się od siebie nawzajem w środowisku międzynarodowym, a także sprzyja niwelowaniu barier kulturowych i językowych.
W ramach programu kulturowego uczestnicy i uczestniczki zwiedzali leżący nieopodal Lipsk, odległy o 12 kilometrów. Miasto jest ważnym w regionie ośrodkiem kultury i nauki. Spośród wielkich metropolii niemieckich posiada najlepiej w całym kraju zachowany zespół dzielnic dziewiętnasto- i dwudziestowiecznych. Uczniowie i uczennice „elektryka” obejrzeli późnogotycki kościół świętego Mikołaja, kościół świętego Tomasza słynący z krypty Jana Sebastiana Bacha, Stary Ratusz, a także pomniki Johanna Wolfganga Goethego i Jana Sebastiana Bacha.
Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, dzień przyniósł wszystkim wiele pozytywnych wrażeń. Następnego dnia uczestnicy przystąpili do realizacji zadań zawodowych, ujętych w programie praktyk, dostosowanych do specjalności klasowych uczniów „elektryka”. Praktykanci na koniec otrzymają od pracodawców certyfikaty.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Pamiątki po rotmistrzu Pileckim