Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie niżańskiego „elektryka” przy okrągłym stole rozmawiali o stanie wojennym

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Dyrektor Wacław Piędel przypomniał wydarzenia związane ze stanem wojennym w Polsce
Dyrektor Wacław Piędel przypomniał wydarzenia związane ze stanem wojennym w Polsce RCEZ
Uczniowie klasy 3B i 3D Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku usiedli przy okrągłym stole, by porozmawiać o komunizmie w Polsce oraz jego upadku.

Impulsem do podjęcia tej dyskusji była 30 rocznica upadku komunizmu w Polsce i Europie oraz wydarzeń związanych z Aksamitną Rewolucją w ówczesnej Czechosłowacji.

Spojena Skola z Detvy (Słowacja), z którą Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej od 3 lat prowadzi współpracę w ramach różnych przedsięwzięć, zaproponowała zorganizowanie wspólnego wydarzenia związanego z rocznicami.

W ramach przedsięwzięcia, uczniowie klasy 4A opracowali prezentacje na temat „Solidarności”, okrągłego stołu oraz wyborów czerwcowych 1989 r. w dwóch wersjach językowych. Aleksandra Dul i Patrycja Wolak z klasy 3C przygotowały plakaty. Materiały zostały zaprezentowane społeczności szkolnej na Słowacji, a nasza niżańska szkoła otrzymała prezentacje oraz inne projekty przygotowane przez uczniów ze Słowacji. Finałem akcji była dyskusja przeprowadzona 13 grudnia. Wybór daty był nieprzypadkowy – tego dnia, w roku 1981, wprowadzono w Polsce stan wojenny; tragiczne wydarzenie, które niewątpliwie miało wpływ na budowanie postaw sprzeciwu wobec ówczesnych władz oraz systemu i w konsekwencji przyczyniło się do późniejszych transformacji w Polsce i w regionie.

Dyrektor Wacław Piędel przypomniał wydarzenia związane ze stanem wojennym i sytuację ówczesnej Polski. Następnie uczniowie wzięli udział w dyskusji prowadzonej przez nauczycielkę historii Annę Brak – w zajęciach czynnie wziął udział także dyrektor, który przedstawił kilka autentycznych historii z tego trudnego dla Polski czasu. Uczniowie w trakcie „burzy mózgów” opisywali cechy komunizmu, a także zastanawiali się nad przyczynami powstania „Solidarności” oraz wprowadzenia stanu wojennego. Dyskutujący skupili się na reformach okrągłego stołu oraz przyczynach sukcesu wyborów czerwcowych dla opozycji.

Po dyskusji wysłuchano projekty w języku angielskim, przygotowane przez uczniów ze Słowacji, uzupełnione komentarzem Anny Brak. Uczniowie „elektryka” z zainteresowaniem obejrzeli prezentacje opisujące wydarzenia związane z Aksamitną Rewolucją, przyczynami i skutkami.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie