Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku zaprezentowali polską kulturę na Słowacji

Zdzisław Surowaniec
Z lewej Alicja Świder - opiekun grupy uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej do Detvy na Słowacji, gdzie poznawali kultury swoich rówieśników z innych państw
Z lewej Alicja Świder - opiekun grupy uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej do Detvy na Słowacji, gdzie poznawali kultury swoich rówieśników z innych państw Regionalne Centrum Edukacji
Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej wzięli udział w pierwszym wyjeździe, mobilności, do Detvy na Słowacji. Wyjazd był możliwy dzięki realizacji pierwszego projektu kulturowego „Tradycje bez granic. Podróż wokół regionalnych kultur” finansowanego z programu Erasmus+, we współpracy ze szkołami zawodowymi ze Słowacji, Czech, Litwy i Rumunii.

Prezentacja o polskiej kulturze zawierała informacje na temat początków państwa polskiego, najważniejszych zabytków, tańców polskich, instrumentów muzycznych, strojów ludowych, miejsc UNESCO w Polsce, miast zajmujących szczególne miejsce w dziedzictwie kulturowym i kuchni polskiej. Materiały te przygotowali uczniowie w języku angielskim pod opieką nauczycieli języka angielskiego, polskiego, historii i geografii. Odbyło się spotkanie i warsztaty z lokalnym artystą ludowym, który uczył malować krzyże. Nauka słowackiego tańca ludowego okazała się bardzo dobrym sposobem na integrację grupy. Prezentacja i degustacja narodowych specjałów kulinarnych, strojów ludowych była okazją do rozmowy o tym ważnym aspekcie kultury. Na polskim stole znaleźć można było pierniki toruńskie, ptasie mleczko, mieszankę krakowską oraz lokalne krówki ze Stalowej Woli.

Były również wycieczki w okoliczne ciekawe kulturowo miejsca. Takim miejscem była Bańska Szczawnica, która jest jednym z najbogatszych w zabytki miast słowackich. Miasto zostało wpisane na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Uczniowie spotkali św. Mikołaja, zwiedzili zabytkową kopalnię, uczestniczyli w warsztatach rękodzieła ludowego m.in. uczyli się piec ciasto, malować na płótnie i wykonywać biżuterię. Odwiedzili też popularne miejsce jakim jest szczawnickie Betlejem, znane z pięknej ruchomej szopki. Aktywne spędzanie czasu na stadninie koni i nauka jazdy konnej to kolejny punkt programu w Detvie i okolicach. Dla wszystkich uczestników bajkowa sceneria: góry, śnieg i jazda konna pozostały niezapomnianym wspomnieniem.

- Uczniowie powinni mieć okazję podróżować, aby poszerzać swoje horyzonty, zdawać sobie sprawę z wagi własnej kultury, a także uznać kulturę i tradycje krajów Unii Europejskiej. Powinni także mieć świadomość, że żyjemy we wspólnej społeczności łączącej różne tradycje, kultury i różnice regionalne, których korzenie są we wspólnej historii europejskiej - powiedziała Alicja Świder, opiekun grupy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Otpo prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

Najlepsza jedenastka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie. A w niej dwóch piłkarzy Korony

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie