Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie stalowowolskiego ekonomika uczyli się regionalnej kuchni

Zdzisław SUROWANIEC [email protected]
Gotowa kaczka po bojanowsku, uczniom pomaga pani z "Pereł Łęgu”.
Gotowa kaczka po bojanowsku, uczniom pomaga pani z "Pereł Łęgu”. Zdzisław Surowaniec
Członkinie Stowarzyszenia Perły Łęgu z gminy Bojanów przekazywały uczniom z klas gastronomicznych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 w Stalowej Woli tajniki kuchni regionalnej.

Po wielkim pieczeniu goście mogli próbować jak smakują gołąbki bojanowskie, kaczka bojanowska na miodzie, karczek zapiekany z kiszoną kapustą, piernik bojanowski i szarlotka.

MIODEM PŁYNĄCA

Z inicjatywy starostwa powiatowego w szkole odbyły się ostatnie warsztaty kulinarne dla uczniów - w ramach projektu "Zasmakuj się w powiecie stalowowolskim". Bojanów od wielu lat promuje się jako gmina miodem płynąca. Dlatego tego specjału nie mogło zabraknąć podczas warsztatów.

Jak tłumaczyła Danuta Dziadura, przewodnicząca Pereł Łęgu, coraz więcej ludzi w gminie Bojanów hoduje kaczki specjalizuje się w przyrządzaniu tego ptaka. Gołąbki z białej kapusty były natomiast z ryżem, mięsem i marchewką, podawane z sosem z grzybów leśnych lub pomidorowym. Kolejną potrawą był karczek pieczony z kiszoną kapustą. Na deser natomiast piernik na miodzie, przekładany bitą śmietaną.

DO RESTAURACJI

Panie stwierdziły, że uczniowie uważnie słuchali ich i wykonywali wszystkie wskazówki. - A ten najładniejszy kucharz, był najbardziej przejęty robieniem gołąbków. Robił to bardzo starannie - śmiały się panie. Chciałyby, aby danie według ich przepisów znalazły się w ofercie miejscowych restauracji. Przy okazji wyraziły swój podziw dla kuchni, która powstała w ubiegłym roku i ma światowy standard.

To były ostatnie warsztaty kulinarne promujące kuchnię regionalną. Koszt projektu wyniósł 20 tysięcy złotych, z czego 17 tysięcy złotych udało pozyskać się ze środków szwajcarskich. Pierwsze spotkanie poprowadzili państwo Smaliszowie ze Słomianej, drugie Leokadia Gugała z Gminnego Zespołu Kulinarnego Chwałowice. W warsztatach brała udział nie tylko młodzież ze stalowowolskiego ekonomika, ale także z tarnobrzeskiego gastronomika.

NARODOWA TOŻSAMOŚĆ

- Staramy się podtrzymać tożsamość narodową poprzez pokazywanie tradycyjnych regionalnych potraw. Oby nie stało się tak, że w naszych restauracjach będą serwowane tylko dania włoskie, japońskie i greckie - powiedział dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 Paweł Ciołkosz.

Degustacja dań odbyła się w pracowni kelnerskiej, czyli sali do nauki tego zawodu, wyposażonego jak prawdziwa sala restauracyjna. Gości obsługiwali uczniowie klasy kelnerskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie