Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z tarnobrzeskiego "rolnika" poznawali pracę inspektoratów transportu drogowego

Grzegorz Lipiec [email protected]
Młodzież z tarnobrzeskiego "rolnika" podczas zajęć wraz z pracownikami Inspekcji Transportu Drogowego z Rzeszowa.
Młodzież z tarnobrzeskiego "rolnika" podczas zajęć wraz z pracownikami Inspekcji Transportu Drogowego z Rzeszowa.
Uczniowie z tarnobrzeskiego "rolnika" mieli zajęcia praktyczne razem z Inspekcją Transportu Drogowego z Rzeszowa

Po raz kolejny uczniowie z klas spedycji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Tarnobrzegu spotkali się z inspektorami Inspekcji Transportu Drogowego z Rzeszowa. Tym razem uczniowie mogli obserwować inspektorów w trakcie pracy - kontroli drogowej - przy krajowej "dziewiątce" w okolicach mostu nagna-jowskiego.

Obserwacja

Młodzież obserwowała jak przebiega praca Inspekcji Transportu Drogowego, jakie dokumenty musi mieć każdy prowadzący pojazd bez względu na jego masę, jak również, jakie sankcje może nałożyć inspektor podczas rutynowej kontroli.

Inspektorzy przestrzegali przed brawurową jazdą, wyprzedzaniem na trzeciego, nieprzestrzeganiem czasu pracy za kierownicą oraz jazdą na podwójnym gazie i pod wpływem środków odurzających.

Był i mandat

Uczniowie również przekonali się, jakie dotkliwe kary mogą być skierowane wobec kierowców odpowiedzialnych za transport drogowy. Jedną z takich kar nałożonych na kierowcę było dwa tysiące złotych oraz zakaz dalszej jazdy. W trakcie obserwacji uczniowie doszli do wniosku, że obecność inspektorów transportu drogowego na naszych drogach jest konieczna, ponieważ kierowcy notorycznie łamią zasady przewozu, a niejednokrotnie dokładnie nie znają swoich praw i obowiązków.

To podstawa

Jak podkreśla dyrektor tarnobrzeskiego "rolnika" Marek Szczytyński, praktyczna nauka zawodu w przypadku uczniów klas techników to podstawa.

- Bez poznania niuansów wybranego zawodu i tego, jak wygląda on w praktyce nie ma najmniejszych szans, by w przyszłości dobrze wykonywać tę pracę. Stąd nacisk na praktykę - mówi Marek Szczytyński.

Właśnie dlatego w ZSP uczniowie klas spedycji regularnie spotykają się z pracownikami ITD, a także wyjeżdżają na wycieczki, na przykład do Portu Lotniczego w Rzeszowie-Jasionce.
Uczniowie w ramach podnoszenia swoich umiejętności pogłębili już wiedzę na temat charakteru pracy służb celnych, warunków przewożenia zwierząt, towarów, których nie można przewozić do Europy oraz przeznaczeń celnych towarów, które przekraczają granice Polski. Mieli też możliwość zobaczyć na filmach i zdjęciach różne przypadki interwencji celników. Nauczyciele przedmiotów zawodowych w technikum spedycji w trosce o uzyskanie jak najlepszych kwalifikacji zawodowych swoich uczniów nawiązali stałą współpracę z Urzędem Celnym w Rzeszowie.

- Wszyscy mamy nadzieję, że zaowocuje ona doskonałym przygotowanie uczniów do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, a tym samym wzbogaceniem rynku pracy o świetnych fachowców - wylicza Marek Szczytyński.

- Poza tym dzięki współpracy z firmą ONTP.NET z Zielonej Góry nasze technikum otrzymało nowoczesny program komputerowy iCargo do kompleksowej obsługi firm spedycyjnych oraz transportowych.

Podobne zajęcia mają także uczniowie z klas o specjalności logistyka.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie