Ukraińskie podium jubileuszowej "Gorzyckiej 5"

Kamil Jóźwik
archiwum organizatora
Ponad dwieście zawodniczek i zawodników wzięło udział w biegu głównym piątej edycji „Gorzyckiej 5”. Jako pierwszy na mecie pojawił się Ukrainiec Pavel Veretskyi uzyskując rezultat poniżej 15 minut.

„Gorzycka” 5 to jedna z największych cyklicznych imprez biegowych na Podkarpaciu. Już w pierwszej edycji wzięło udział blisko pół tysiąca osób, a organizatorzy wówczas postawili sobie dodatkowy cel - zaproszenie na każdą z nich gościa specjalnego. Swoją obecnością bieg w Gorzycach uświetnili już między innymi Jacek Wszoła,Artur Partyka i Henryk Szost. W tym roku gwiazdą imprezy była pochodzącego z naszego regionu, brązowa medalistka mistrzostw Europy i olimpijka Joanna Jóźwik.

Wielkie bieganie w Gorzycach rozpoczęła rywalizacja najmłodszych: Bieg Przedszkolaka, Bieg Nadziei Olimpijskich, a także bieg na pół kilometra (z udziałem uczniów szkół podstawowych klasy 4-6) i na jeden kilometr z udziałem uczniów klas siódmych szkół podstawowych oraz gimnazjalistów. Najlepsi zostali nagrodzeni okazałymi pucharami i nagrodami rzeczowymi.

Potem przyszedł czas na „gwóźdź programu”, czyli bieg główny na 5 kilometrów. Najszybszy okazał się 33-letni Ukrainiec Pavel Veretskyj, który jako jedyny pokonał trasę w czasie poniżej 15 minut (14:54). Podium uzupełnili jego rodacy. Drugi na mecie zameldował się Sergij Okseniuk z MK Luczesk-LKB Rudnik (15:19), a na najniższym stopniu podium stanął triumfator dwóch poprzednich edycji “Gorzyckiej 5” Andrij Starżynski z Klementowic (15:25). To właśnie do niego należy rekord imprezy (14:49 uzyskane w 2016 roku), który w minioną niedzielę przez pewien czas był zagrożony.

Czwartą pozycję zajął Michał Wojciechowski z Witaru Tarnobrzeg (15:50), który otrzymał dodatkową nagrodę od starosty tarnobrzeskiego Pawła Bartoszka dla najlepszego biegacza powiatu. Na szóstym miejscu zawody ukończył Robert Pasieczny (Fartlek GO) uhonorowany przez wójta gminy Gorzyce Leszka Surdego jako najszybszy mieszkaniec gminy. Dodajmy, że najszybszą mieszkankągminy została Justyna Kargulewicz, która zawody ukończyła na 60.pozycji (dziesiąta wśród kobiet).

W klasyfikacji końcowej kobiet, podobnie jak u mężczyzn, także zwyciężyła reprezentantka Ukrainy. Valentyna Kilarska 5-kilometrowy dystans pokonała w czasie 18:34. Za nią uplasowały się: Aleksandra Jakubczak z Zamościa (18:41) i Alicja Misiak z Suszu (18:56). Co ciekawe, startująca nieco rekreacyjnie w tym biegu Joanna Jóźwik zajęła dopiero dwunaste miejsce wśród kobiet, a 66. w całej rywalizacji (22:34).

Już tradycyjnie rywalizacja w biegu została podzielona na kategorie wiekowe. Wśród mężczyzn w kategorii M29 (29 lat i młodsi) triumfował Bartłomiej Tworek z Katolickiego Klubu Sportowego Victoria Stalowa Wola (17:08), w kategorii M30-39 najszybszy był zwycięzca całego biegu Pavel Veretskyi, wśród 40-latków najlepszy okazał się Robert Pasieczny z Gorzyc, a najlepszy rezultat wśród najstarszych uczestników imprezy uzyskał 56-letni Mirosław Jakubik z Zaleszan (18:46).

Wśród najmłodszych kobiet zwyciężyła najszybsza w całym biegu Valentyna Kilarska, a w kategorii 30-39 Aleksandra Jakubczak. W kategorii 40-49 najlepszy czas uzyskała Małgorzata Siembida reprezentująca Stalowowolski Klub Biegacza, a w rywalizacji pań 50+ zwyciężyła Małgorzata Piela z Grodziskej Grupy Biegowej „Szalone Żółwie”.

Najlepsi otrzymali puchary i nagrody pieniężne.