Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulanowscy flisacy popłynęli tratwą na Flis Obojga Narodów, uczcili Unię Lubelską (ZDJĘCIA)

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Na ulanowskiej tratwie zbudowanej z świerkowych pni z Puszczy Knyszyńskiej ulanowscy flisacy przepłynęli 500 kilometrów
Na ulanowskiej tratwie zbudowanej z świerkowych pni z Puszczy Knyszyńskiej ulanowscy flisacy przepłynęli 500 kilometrów Polska Press
Flisacy z Ulanowa pod wodzą retmana Mieczysława Łabęckiego, poprowadzili Flis Obojga Narodów. Okazją do wodniackiej wyprawy był jubileusz 450-lecia Unii Lubelskiej.

Flis rozpoczął się 27 lipca w Goniądzu nad Biebrzą. Ulanowiacy wyruszyli pięciotaflową tratwą o długości 80 metrów. Kolosem zbudowanym ze świerkowych pni nie łatwo było sterować bardzo meandrująca Biebrzą.

– Musieliśmy zastosować specjalne techniki wiązania tafli, a i tak trzeba było bardzo uważać na mielizny – mówi retman flisu Mieczysław Łabęcki. – Na Narwi problemem były liczne kamienie zalegające na dnie rzeki.

Na Wiśle problemem był niski poziom wody, jednak ulanowska tratwa wraz z towarzyszącymi jej dwoma galarami z Wielunia i czterdziestoma jednostkami żaglowymi z Polski, Litwy i Francji dotarła do Torunia 15 sierpnia w sam raz na rozpoczynający się Festiwal Wisły.

- Wszędzie spotykaliśmy się z bardzo gościnnym przyjęciem – mówi retman Łabęcki, właściciel firmy Flisackie Spływy. – Po drodze robiliśmy przystanki, bo były pokazy edukacyjne: szkutnicze, wiązania lin. Opowiadaliśmy ludziom o flisactwie, częstowaliśmy tradycyjnymi flisackimi potrawami przygotowanymi przez Marię Łabęcką. Chleb flisacki, chrupaczki, lizaki wigilijne ulanowskie oraz nalewka jeżynowa leśna z Ulanowa są wpisane na listę potraw tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Chleb flisacki i chrupaczki otrzymały najwyższe wyróżnienie „Perłę” w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo na najlepszy polski produkt żywnościowy.

Załogę ulanowskiej tratwy tworzyli: retman Mieczysław Łabęcki, Łukasz Czarnota, Hieronim Socha, Zdzisław Gutek i Leszek Bednarz. Organizatorem flisu był Festiwal Wisły, a głównym sponsorem Lasy Państwowe.

1 lipca 1569 zawarta została unia polsko-litewska, powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Wspólne państwo Polaków i Litwinów trwało przez ponad dwa wieki do zaborów. – Unia miała wyjątkowy charakter na tle europejskim, nie dlatego, że zaistniała, ale poprzez jej trwałość, zasięg i historyczne skutki – podkreślała doktor Jolanta Mika.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie