Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulanowscy flisacy uczcili swoją patronkę świętą Barbarę. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Ulanowscy flisacy ubrani w paradne kontusze na Mszy świętej odpustowej, wśród nich przedstawiciel pienińskich flisaków
Ulanowscy flisacy ubrani w paradne kontusze na Mszy świętej odpustowej, wśród nich przedstawiciel pienińskich flisaków Andrzej Łada
Członkowie Bractwa Flisackiego pod wezwaniem świętej Barbary w Ulanowie obchodzili dzień swojej patronki, także patronki dobrej śmierci i trudnej pracy, męczennicy żyjącej w III wieku na terenie dzisiejszej Turcji, będącą patronką niebezpiecznych zawodów. Ulanowscy flisacy oddawali się jej w opiekę przez setki lat podczas flisów.

Flisacka Barbórka to jedna z form podtrzymywania tradycji – przed wiekami był to czas, w którym wszyscy retmani i flisacy wracali do domów z „pływanek” po Wiśle.

Po wybudowaniu kościoła w Ulanowie w 1643 roku, jednym z pierwszych bractw powołanych do życia było właśnie Bractwo Świętej Barbary. Szeroki zakres działania bractwa doprowadził do wyodrębnienia kolejnej struktury w ramach bractwa – Cechu Retmańskiego i Sternickiego powołanego w 1765 roku. Głównym zadaniem cechu były sprawy formalne związane organizowanymi flisami i spławami towarów. Na początku XX wieku flisactwo zaczęło tracić na znaczeniu na rzecz innych środków transportu takich jak kolej żelazna. Tym samym w połowie XX wieku całkowicie zaginął zawód flisacki na terenie całej Polski i Europy. Jednak w pamięci mieszkańców Ulanowa zostały wspomnienia po kulturze i obyczajach związanych z flisactwem. Na podwalinach tych instytucji w 1991 roku zostało wskrzeszone obecne Bractwo Flisackie pod wezwaniem Świętej Barbary. Za główny cel działalności przyjęło kultywowanie flisackich tradycji Ulanowa oraz rozwój kulturalny ziemi ulanowskiej.

Flisackie świętowanie rozpoczęło się od uroczystej Mszy świętej w intencji członków i sympatyków Bractwa Flisackiego, w kościele pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela i świętej Barbary w Ulanowie. Bractwo dziękowało Patronce za całoroczną łaskę i opiekę na wodzie. Nabożeństwu przewodniczył ksiądz profesor Witold Ostafiński. - Odpust to czas dziękowania Bogu za patrona, który wstawia się i modli za nami. To dzień wdzięczności Jemu za wszystkie łaski, jakie za pośrednictwem tej świętej doznajemy. Miejmy też w pamięci ofiarną miłość świętej Barbary. To nie była miłość, która tylko oczekuje, ale też taka, która daje - podkreślił kaznodzieja.

Część oficjalna obchodów odbyła się w Gminnym Centrum Kultury. W uroczystości udział wzięli posłowie Jerzy Paul i Grzegorz Braun, oraz inni zaproszeni goście, w tym starosta niżański Robert Bednarz, wicestarosta Adam Mach, przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko i wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Magdalena Hasiak. Byli także przedstawiciele górników i górali pienińskich.

Zebrani goście, w swoich wystąpieniach, skierowali do Flisaków słowa gratulacji i podziękowań za podtrzymywanie i kultywowanie tradycji flisackich, za przekazywanie wiedzy i tajników tego zawodu, za zarażanie innych ludzi pasją do flisu oraz za podejmowanie działań na rzecz rozwoju kulturalnego ziemi ulanowskiej i promocji na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

W programie artystycznym wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Ulanowie, która zaprezentowała przedstawienie „Echa flisackich spławów”. Imprezę uprzyjemnił występ Chóru Ulanowskiego oraz Flisackiej Kapeli pod kierunkiem dyrygenta Dariusza Banasia. Całość zakończyła biesiada z zespołem Swing Band.

Tegorocznej uroczystości towarzyszyły stoiska promocyjne, będące elementem popularyzacji kultury ludowej i tradycji mieszkańców powiatu niżańskiego, jakim jest flisactwo, oraz promocja książki „Szaman z rzeki” – Marii Dryhub i Andrzeja Stańskiego. Nie mogło również zabraknąć wystawy zdjęć Andrzeja Łady „Flisacy”. Album ukazuję sposób kultywowania tradycji flisackich w Ulanowie w obecnych czasach. Album powstał w oparciu o wytyczne konwencji UNESCO i posłuży jako jeden z elementów powstającej dokumentacji do wpisu na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Podczas uroczystości była także degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Można było zwiedzić Muzeum Flisactwa Polskiego, Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego, Historycznego Miasta Ulanowa oraz jedyny w Polsce Kościół Flisacki.

POLECAMY: BIZNES I PRACA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie