Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulanowscy flisacy wypływają na międzynarodowe wody

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Ulanowcy flisacy na uroczystości z brackim sztandarem na rzece Gauja na Łotwie na zbitej przez siebie tratwie
Ulanowcy flisacy na uroczystości z brackim sztandarem na rzece Gauja na Łotwie na zbitej przez siebie tratwie Bractwo
Delegacja Bractwa Flisackiego pod wezwaniem Świętej Barbary w Ulanowie brała w ubiegłym tygodniu w weekend udział w obchodach 20-lecia organizacji zrzeszającej Łotewskich flisaków na rzece Gauja w mieście Strenci położonego na północy Łotwy.

[b]ZOBACZ TAKŻE:
#TOP Sportowy24 - internetowe hity minionego tygodnia

Jednym z głównych wydarzeń związanych z obchodami była binduga (tradycyjne zbijanie tratwy) i flis na dystansie ponad 40 kilometrów pokonanych w ciągu trzech dni w rezerwacie przyrody rzeki Gauja. W sobotnie południe w mieście Strenci obyło się oficjalne przywitanie flisaków przez władze samorządowe. Oprócz flisaków z Ulanowa przedstawicielami innych narodów byli Czesi, Niemcy i Węgrzy.

W trakcie oficjalnych podziękowań obecny na łotewskim flisie Roman Pokora przekazał prezenty tamtejszym przedstawicielom władz samorządowych oraz przedstawicielom organizacji flisackiej za gościnność, wyśmienitą współpracę i dwadzieścia lat kultywowania tradycji flisackich na rzece Gauja.

Na Łotwie dużą popularnością cieszył się Galar Ulanowski w skali 1:4 wykonany przez szkutników stowarzyszenia: flisaka Adama Pokorę oraz retmana Tomasza Pityńskiego.

Spotkanie podczas obchodów było doskonałą okazją do kolejnych ustaleń dotyczących wspólnych działań związanych wpisem ginącego zawodu flisackiego na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO oraz przygotowanie i wypracowanie wspólnego stanowiska podczas 25-go spotkania formalnego Międzynarodowego Związku Flisaków, które odbędzie się w tym roku od 22 do 25 czerwca w Maliborze w Słowenii.

- Naszym głównym zadaniem podczas spotkania w Słowenii będzie przedstawienie dotychczasowej dokumentacji związanej z wpisem flisactwa na listę dziedzictwa UNESCO oraz przedstawienie członka Bractwa Flisackiego jako kandydata do zarządu International Timber-Raftsmen Association - powiedział Tomasz Skiba, członek Rady Bractwa Flisackiego .

Bractwo Flisackie pod wezwaniem świętej Barbary w Ulanowie powstało 8 września 1991roku. Za główny cel swojej działalności, przyjęło kultywowanie flisackich tradycji Ulanowa oraz rozwój kulturalny ziemi ulanowskiej. Już w 1993 roku został zorganizowany po raz pierwszy od 1939 roku spław tratwiany z Ulanowa do Gdańska, o nazwie "Flis Szlakiem Praojców" (724 kilometrów w 26 dni). Następne flisy na tej samej trasie odbyły się w 1996 i w 1997 roku. W sumie od 1993 roku do Bractwo brało udział w kilkudziesięciu spławach flisackich po różnych rzekach Polski. Podczas Międzynarodowego Zjazdu Flisaków we Włoszech w 2005 roku stowarzyszenie z Ulanowa zostało przyjęte do Międzynarodowego Stowarzyszenia Flisaków, zrzeszającego 26 organizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie