Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umocnią lewą stronę wału Sanu na długości osiemnastu kilometrów

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Od lewej prezes Przemysław Daca, dyrektor Małgorzata Wajda, poseł Rafał Weber i prezydent Lucjusz Nadbereżny
Od lewej prezes Przemysław Daca, dyrektor Małgorzata Wajda, poseł Rafał Weber i prezydent Lucjusz Nadbereżny Zdzisław Surowaniec
Piknik Rodzinny na stalowowolskich błoniach stał się okazją do przybliżenia mieszkańcom roli Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, które od 1 stycznia 2018 roku są głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną oraz o poinformowania o planach wzmocnienia wałów przy rzece San w Stalowej Woli.

- Wody Polskie powstały po to żeby skupić rozproszone jak dotąd wszystkie kompetencje w zakresie gospodarki wodnej, zarządzania rzekami, zbiornikami, wodą słodką, słoną w Polsce. Jesteśmy po to aby służyć ludziom, w ich imieniu nimi gospodarować, chronić przed powodzią, dbać o to żeby nie płacili dużo za wodę, ścieki, prowadzić inwestycje - wyliczał Przemysław Daca, prezes „Wód Polskich”.

Prezes mówił o dobrej współpracy ze stalowowolskim samorządem i o tym, że nie wszędzie tworzenie struktury poszło tak gładko jak na Podkarpaciu. Przypomnijmy, że w byłej szkole powiatowej zwanej „gastronomikiem” przy ulicy Jagiellońskiej w Stalowej Woli - Rozwadowie, mieści się Zarząd Zlewni.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny wyjaśnił, że przy okazji niedawno zmodernizowanych terenów nadsańskich, instytucja rządowa jaką są „Wody Polskie” okazała się kluczowa.

Małgorzata Wajda, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie poinformowała, że obecnie w fazie projektowania jest modernizacja lewostronnego wału Sanu o długości 18 kilometrów.

- Wał zostanie on podwyższony, będzie wykonana przesłona przeciwfiltracyjna. Należy zaznaczyć, że to bardzo długi odcinek, a koszt tej inwestycji zostanie sfinansowany ze środków Banku Światowego. Samo wykonanie inwestycji powinno nastąpić za 3-4 lata - stwierdziła dyrektor Wajda.

- Polskie rzeki podobie jak Lasy Państwowe to nasze dwa dobra narodowe. Przy rzekach budowały się największe polskie miasta: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań. Przy rzece budowana była Stalowa Wola. Rzeka to urok, możliwość obcowania z przyrodą ale i ogromne zagrożenie - mówił poseł Rafał Weber.

Wody Polskie prowadzą działania z zakresu ochrony przed powodzią i suszą oraz ochrony jakości naszych zasobów wodnych, wykonują prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych, które są własnością Skarbu Państwa, naliczają i pobierają opłaty za usługi wodne, wydają decyzje administracyjne (zgody wodnoprawne). Wody Polskie pełnią też funkcję organu regulacyjnego w celu ochrony mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen usług wodociągowo-kanalizacyjnych.

Prezes Wód Polskich albo dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej zatwierdzają taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków, opiniują projekty regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz rozstrzygają spory między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami ich usług.

W skład „Wód Polskich” wchodzą: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, regionalne zarządy gospodarki wodnej w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, 50 zarządów zlewni, w tym jeden w Stalowej Woli oraz 330 nadzorów wodnych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. EMERYTURY DLA MATEK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie