Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta sesja zainaugurowała obchody Dni Tarnobrzega.

kat
Podczas sesji wręczono najwyższe odznaczenie miejskie Medal Sigillum Civis Virtuti. Otrzymał je 90-letni Adam Watracz (od lewej). Gratulacje składa Norbert Mastalerz prezydent Tarnobrzega.
Podczas sesji wręczono najwyższe odznaczenie miejskie Medal Sigillum Civis Virtuti. Otrzymał je 90-letni Adam Watracz (od lewej). Gratulacje składa Norbert Mastalerz prezydent Tarnobrzega. kat
- Mogę to powiedzieć z całą odpowiedzialnością, Adam Watracz to dobry człowiek, tak zarekomendował byłego sportowca, trenera i społecznika z Tarnobrzega, który otrzymał najwyższe odznaczenie miejskie Medal Sigillum Civis Virtuti, historyk Tadeusz Zych. Odznaczenie wręczono podczas uroczystej sesji rady miasta z okazji 418 rocznicy nadania praw miejskich.

Tarnobrzeg prawa miejskie otrzymał w 1593 roku. Kolejna rocznica nadania praw lokacyjnych, stała się okazją do przypomnienia znaczenia siarkowego grodu. - Tarnobrzeg nie jest, co prawda stolicą województwa, ale na terenie Diecezji Sandomierskiej jest perłą w koronie - mówił ordynariusz Diecezji Sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz. - Ma tradycję i świetlaną przyszłość. Ma szanse na rozwój, na poszerzenie oferty skierowanej do mieszkańców i turystów.

CZTERY ETAPY

Ponad 400-letnią historię miasta w pigułce przedstawił, tarnobrzeski historyk dr hab. Tadeusz Zych. - Jubileusz i rocznica miasta zmusza do tego, by sięgnąć do jego przeszłości - mówił Tadeusz Zych. - Historia miasta pokazuje świadomość przemijania. Pokazuje, że mieliśmy do czynienia z różnymi Tarnobrzegami. Pierwszym Tarnobrzegiem Królewskim, założonym przez Zygmunta III Wazę. Pierwszy rozbiór Polski, otwiera drugi rozdział w historii miasta Tarnobrzeg Galicyjski. To czas, kiedy mieszkańcy nauczyli się aktywności. Kolejny Tarnobrzeg, którego już nie ma, to Tarnobrzeg Żydowski. Jeszcze w 1910 co siódmy na dziesięciu spacerujących ulicami miasta był starozakonny. Na naszych oczach skończył się Tarnobrzeg Siarkowy. Miasto, które dzięki siarce przeżyło bum, dziś rodzi się na nowo.

TYTUŁY I MEDALE

Podczas sesji wręczono najwyższe odznaczenie miejskie Medal Sigillum Civis Virtuti. Otrzymał je 90-letni Adam Watracz, człowiek, który od młodości fascynował się sportem, z drugiej potrafił i chciał żyć w grupie. - To między innymi twórca męskiej drużyny w tenisa stołowego, która dochodzi do laurów pierwszej ligi państwowej - przypomniał Tadeusz Zych. - Tworzył także drużynę żeńską. Mówię o człowieku, który pracuje i żyje według pełnego rozwoju. Trenując, nie zapomina o rozwoju intelektualnym.

Kolejnym wyczytanym był trener Zbigniew Nęcek trener i prezes tenisistek stołowych "Forbet" Tarnobrzeg, który otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnobrzeg. Z kolei tytuł "Zasłużonego Tarnobrzeżanina" otrzymali Antoni Brudz, Dariusz Chmielowiec, Witold Furgał, Ryszard Madej, Jerzy Salamucha i Ryszard Jania.

Podsumowaniem uroczystości było zaprezentowanie "8 Wspaniałych".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie