Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urodzinowa sesja Rady Miasta Tarnobrzega: Rafał Weber odebrał tytuł honorowego obywatela Tarnobrzega, wyróżniono zasłużonych i młodzież

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Wideo
od 16 lat
Z okazji 430. rocznicy lokacji Tarnobrzega zwołano we wtorek uroczystą sesję Rady Miasta. Głównym punktem uroczystości było nadanie tytułów Honorowy Obywatel Miasta Tarnobrzega oraz Zasłużony dla Miasta Tarnobrzega, a także nagrodzenie zwycięzców konkursu Ośmiu Wspaniałych. Honorowe obywatelstwo otrzymał w tym roku Rafał Weber, wiceminister infrastruktury, za wspieranie rozwoju miasta. W gronie zasłużonych znaleźli się Jan Korczyński (pośmiertnie) i Stanisław Ledóchowski.

Świętowanie urodzin miasta rozpoczęła Msza św. w kościele ojców dominikanów. Po południu samorządowcy i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej sesji w Tarnobrzeskim Domu Kultury, którą otworzył przewodniczący Rady Miasta Bogusław Potański. W okolicznościowym przemówieniu prezydent Dariusz Bożek przypomniał, że w 2023 roku przypadają dwa jubileusze 430. rocznica lokacji miasta i 70. rocznica odkrycia złóż siarki, dzięki której Tarnobrzeg otrzymał drugie tchnienie.

Cieszę się, że rok 2023 poświęcony jest ludziom tworzącym i pracującym w zagłębiu siarkowym, dzięki którym nasze miasto urosło do rangi stolicy województwa. Dzisiaj jesteśmy miastem idącym do przodu

- powiedział włodarz. Gratulując wyróżnionym miejskimi tytułami podkreślił, że to najlepszy moment, kiedy można powiedzieć w imieniu mieszkańców miasta "dziękuję".

W tym roku na wniosek prezydenta tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnobrzega radni przyznali urodzonemu w tym mieście Rafałowi Weberowi, sekretarzowi stanu w Ministerstwie Infrastruktury, posłowi na Sejm, działaczowi społecznemu. W uzasadnieniu podkreślono, że "pełniąc służbę publiczną już na szczeblu krajowym, nie przestawał dostrzegać potencjału oraz potrzeb swojego rodzimego regionu, w szczególności perspektyw rozwoju Tarnobrzega. Dawał temu wyraz niejednokrotnie, wspierając nasze lokalne starania o dofinansowanie rozwoju infrastrukturalnego miasta".

Jest dla mnie ogromnym zaszczytem znaleźć się w gronie osób, które całym swoim życiem pracowały na rzecz rozwoju Tarnobrzega. Mam nadzieję, że nadal wspólnymi siłami, przy współpracy z władzą samorządową, będziemy mogli wiele dobrych i potrzebnych rzeczy dla tarnobrzeżan zrealizować

- powiedział Rafał Weber.

Podczas uroczystości tytuły "Zasłużony dla Miasta Tarnobrzega" przyznane zostały Stanisławowi Ledóchowskiemu oraz Janowi Korczyńskiemu.

Stanisław Ledóchowski został wytypowany do odznaczenia za wkład w rozwój tarnobrzeskiego muzeum historycznego, które od lat wspiera swą ogromną wiedzą i doświadczeniem. Przekazał również na jego rzecz wspaniałą kolekcję pamiątek po Juliuszu Słowackim oraz Krzemieńcu. Jest również ofiarodawcą wielu książek dla muzealnej biblioteki.

Stanisław Ledóchowski jest krytykiem, scenografem, publicystą i poetą. Współzałożycielem „Współczesności” i redaktorem „Kolekcjonera Polskiego”, autorem tekstów do albumów ukazujących dwór w pejzażu polskim. Jest znawcą i koneserem kawalerii polskiej oraz kustoszem 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Za swoją działalność otrzymał nagrodę im. Zygmunta Krasińskiego oraz medal „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Pośmiertnie, za zasługi dla ojczyzny dużej i małej, tytuł „Zasłużony dla Miasta Tarnobrzega” przyznano Janowi Korczyńskiemu (1896 - 1985). Urodzony w Mokrzyszowie polski legionista, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej swoją wzorową postawą prezentował przykład wielkiego patriotyzmu i odwagi na polach walki. Przyczynił się do godnego reprezentowania ziemi tarnobrzeskiej w kraju i za granicą.

Do końca swojego życia mieszkał i działał w Londynie pełniąc m.in. funkcję członka III Rady Rzeczypospolitej na uchodźstwie. Odznaczony Krzyżem Niepodległości, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Międzysojuszniczym - Medaille Interallie de la Victorie, orderami i medalami francuskich, łotewskich, rumuńskich i węgierskich organizacji wojskowych.

W imieniu zasłużonych tytuły odebrali Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum-Zamku Tarnowskich oraz Andrzej Biernat, regionalista.

Podczas sesji uhonorowano także laureatów miejskiej edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". Statuetki i nagrody odebrali: Aleksandra Zawiska ze Szkoły Podstawowej numer 9, Elżbieta Wiśniewska z Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika, Nel Wójcik z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II, Marianna Bednarz ze Szkoły Podstawowej numer 4, Paulina Moskal ze Szkoły Podstawowej numer 4, Adrianna Kopeć z Zespołu Szkół numer 2, Konrad Góral z Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica oraz Paulina Nazar z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego imienia Hetmana Jana Tarnowskiego.

Urodzinowa sesja Rady Miasta Tarnobrzega: Rafał Weber odebrał tytuł honorowego obywatela Tarnobrzega, wyróżniono zasłużonych i młodzież
Wioletta Wojtkowiak

Uroczystość uświetnił występ pianisty Pawła Paradowskiego, który wykonał kompozycje Fryderyka Chopina. Na scenie zaśpiewali i zatańczyli też młodzi artyści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie