Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwielbiamy podjadać. Nasz styl odżywiania jest coraz gorszy

Grzegorz LIPIEC [email protected]
Dziesięć lat temu nadwagę miał co dziesiąty uczeń szkoły podstawowej teraz już co siódmy. Co drugi Polak ma nadwagę, a nasze żywieniowe przyzwyczajenia są coraz gorsze.

NASZ GRZECH

Podjadamy na potęgę i nie możemy przestać. Jak wynika z badania IRCenter przeprowadzonego w lutym, blisko połowa Polaków - 47 procent, codziennie je różnego rodzaju przekąski. Właściwie niemal każdy z nas podjada coś niekoniecznie zdrowego przynajmniej raz w tygodniu - 81 procent. W polskim jadłospisie najczęściej pojawiają się chipsy - 51 procent i fast foody - 43 procent oraz przekąski typu instant - zupki w proszku - 40 procent.

Mitem okazało się, że wybieramy wysokokaloryczne jedzenie ze względu na brak czasu. Badanie udowodniło, że najchętniej podjadamy w domowym zaciszu, siedząc przed telewizorem czy komputerem. Mimo, że żałujemy tego, to jemy dalej.

MOŻNA, ALE ZDROWO

Jakie są powody podjadania? Głównie dlatego, bo mamy na to ochotę, poprawiamy sobie nastrój, z nudów, a także redukujemy w ten sposób stres.
- Przekąski pozwalają nam dotrzymać obu tych zaleceń, dlatego też ich jakość jest tak istotna w naszym codziennym jadłospisie. Niezdrowe przekąski to te, które zawierają dużą ilość tłuszczu i cukru, sprawiając, iż po ich spożyciu stajemy się senni, rozdrażnieni, jak również mamy problemy z koncentracją. Zdrowe przekąski to natomiast te, po których spożyciu czujemy się lekko i pełni energii do działania - mówi Szczepan Jędral, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, która to przypomina najmłodszym o zasadach zdrowego odżywiania.

Dietetycy przypominają, że aby zachować dobre samopoczucie, właściwy poziom wydzielania insuliny i zapobiec gwałtownym skokom poziomu glukozy, należy spożywać pięć posiłków dziennie, w odpowiednich odstępach czasu, co około 3-4 godziny.

JEMY I TYJEMY

Kłopoty z nadwagą ma zdecydowanie więcej dzieci pochodzących z zamożniejszych rodzin. Dlaczego? Rodzice fundują maluchom tyle słodyczy ile dusza zapragnie, same pociechy spędzają dużą część czasu przed komputerem lub telewizorem. Tymczasem rodzice są zajęci karierą, nie mają szans kontrolować, co i kiedy je ich dziecko. - Polacy tyją, ponieważ kultura żywieniowa, zwłaszcza wśród najmłodszych, jest coraz gorsza - komentuje Szczepan Jędral.

Badania pokazują, że przynajmniej raz w życiu wagę chciał zrzucić, co piąty Polak. Nadwaga niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia, a samego nadmiaru tłuszczu nie da się pozbyć w tak prosty sposób, jak niektórym to może się wydawać. Otyłość prowadzi przede wszystkim do chorób serca, problemów z krążeniem, ciśnieniem, a osoby z nadwagą częściej zapadają choćby na cukrzycę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie