Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

V edycja Festiwalu muzyki kameralnej i organowej Margaritae Baroci

Klaudia Tajs
plakat
Tegoroczna edycja Festiwalu muzyki kameralnej i organowej „Margaritae Baroci” obejmuje cykl dziewięciu koncertów, w tym: dwa organowe, jeden organowo-oratoryjny, jeden organowy z towarzyszeniem puzonu oraz pięć kameralnych. Dwa z koncertów będą koncertami edukacyjnymi przeznaczonymi specjalnie dla dzieci. Koncerty odbędą się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie oraz kościołach na terenie Gminy Nowa Dęba: Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie, Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie, w Chmielowie, w Cyganach i w Tarnowskiej Woli. Udział w każdym z koncertów tradycyjnie będzie bezpłatny

- Myśl o tym jubileuszu towarzyszyła mi podczas pracy nad programem Festiwalu, dlatego nieco częściej niż zwykle wyjdziemy poza barok i posłuchamy gatunków muzycznych, które towarzyszyły naszym przodkom – żyjącym pod zaborami oraz walczącym o niepodległość Ojczyzny - Krystian Rzemień, kierownik artystyczny Festiwalu, dyrektor SOK w Nowej Dębie. - Aby sfinansować cykl wydarzeń artystycznych w ramach Festiwalu, niezbędne było pozyskanie mecenasów muzyki dawnej. Za wsparcie Festiwalu serdeczne podziękowania kieruję do Zarządu Powiatu Tarnobrzeskiego na ręce pana Jerzego Sudoła. Za wsparcie swoim mecenatem dziękuję gorąco: spółce Pilkington Automotive Poland z panem Prezesem Ryszardem Janią na czele, Zakładom Farmaceutycznym Polpharma S.A. z byłym Dyrektorem Zakładu Produkcyjnego w Nowej Dębie panem Arturem Maciągiem oraz obecnym panem Pawłem Walko, oraz firmie Elektromontaż Rzeszów S.A. z Dyrektorem Zespołu Budów w Mielcu panem Eugeniuszem Andrusiewiczem. Szczególne podziękowania składam Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dyrektorowi Narodowego Centrum Kultury za wsparcie finansowe, jakim po raz kolejny obdarzyli koncerty w ramach naszego Festiwalu. Jest to dla nas ogromna nobilitacja, że budżet państwa wspiera krzewienie elitarnej kultury muzycznej w niewielkiej Gminie Nowa Dęba.

Szczególnym zaszczytem obdarzył piątą edycję Festiwalu Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pan prof. dr hab. Piotr Gliński obejmując nią patronat honorowy. Takiego patronatu udzielił również Ordynariusz Sandomierski J.E. Bp Krzysztof Nitkiewicz – pierwszy koncert, którego wysłuchamy w kościele, któremu patronuje Nakświętsza Maryja Panna, poświęcam naszemu lokalnemu Jubileuszowi 200-lecia Diecezji Sandomierskiej. Za wspieranie Festiwalu i patronat nad nim dziękuję także panom Posłom na Sejm RP: Zbigniewowi Chmielowcowi i Rafałowi Weberowi.

„Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”. Życzę Państwu, aby tegoroczne koncerty w ramach Festiwalu wniosły jak najwięcej przeżyć artystycznych oraz by okazały się perłami, które będziecie wspominać i zechcecie słuchać w swoich domach.

Wstęp na każdy koncert jest bezpłatny. Wstęp na koncerty nie wymaga wcześniejszych rezerwacji miejsc, prócz koncertu 12 października w SOK, na który obowiązują bezpłatne rezerwacje miejsc, które odbierać można będzie wcześniej w sekretariacie SOK. Odnośnie koncertów edukacyjnych 26 października, wstęp uczestników indywidualnych będzie ograniczony ale możliwy - szczegóły na podstronie koncertów.


Koncert inauguracyjny w ramach 5. edycji Festiwalu muzyki kameralnej i organowej "Margaritae Baroci"
koncert kameralny - inaugurujący 5. edycję Festiwalu
27 września, czwartek, godz. 18:30
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie

W programie:
J.S.Bach – Aria na strunie G

A.Vivaldi – Jesień

W.A.Mozart – Divertimento

P.Mascagni – Intermezzo

K.Jenkins – Palladio

C.Gardel – Por Una Cabeza

J.Gade – Jealousy

A.Piazzolla – Muerte del Angel

A.Piazzolla – Lato /Jesień

A.Piazzolla – Libertango

Wykonawcy:

Kwartet smyczkowy „Con Affetto” w składzie: Angelina Kierońska – I skrzypce, Karolina Bartczyszyn – II skrzypce, Karolina Stasiowska – altówka, Anna Podkościelna-Cyz – wiolonczela

Con Affetto od 2005 roku prowadzi aktywną działalność artystyczną koncertując w wielu ciekawych i prestiżowych miejscach m.in. w Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego, krakowskich „Sukiennicach”, Centrum Sztuki Mościce. Kwartet dysponuje szerokim i zróżnicowanym repertuarem począwszy od kanonów muzyki klasycznej, poprzez ciekawe aranżacje muzyki rozrywkowej, filmowej i musicalowej aż po oryginalne wykonania muzyki współczesnej. Szczególne miejsce w repertuarze Con Affetto zajmują tanga, wykonywane przez nie z wielką pasją i szczególnym uwielbieniem tego rodzaju ekspresji artystycznej. Niezwykle inspirujące w tym zakresie okazało się podjęcie współpracy z wybitnym polskim akordeonistą/bandoneonistą Klaudiuszem Baranem. W pracy zespołu Istotne jest, iż członkinie kwartetu nieustannie rozwijają swoje muzyczne zainteresowania systematycznie uczestnicząc w nagraniach płyt, projektach orkiestrowych, teatralnych oraz koncertach zespołów polskiej sceny rozrywkowej (współpracując między innymi z Krzesimirem Dębskim oraz Piotrem Cugowskim), co gwarantuje stale wysoki poziom i profesjonalizm wykonań.

Paweł Kusion – akordeon

W 2009 roku ukończył Zespół Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie w klasie mgr Wiesława Kusiona (dyplom z wyróżnieniem). W 2009 roku rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi, uzyskując dyplom z wyróżnieniem (2014) w zakresie gry na akordeonie w klasie prof. Zbigniewa Ignaczewskiego. Swoje umiejętności doskonalił w licznych kursach muzycznych. Jest laureatem wielu konkursów akordeonowych zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych: I miejsce – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, 2000 r.; I miejsce – Gorlickie Konfrontacje Akordeonowe, 2000 r.; wyróżnienie – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, 2001 r.; I miejsce – Gorlickie Konfrontacje Akordeonowe, 2002 r.; wyróżnienie – Gorlickie Konfrontacje Akordeonowe w kategorii zespołów kameralnych, 2011 r.; II miejsce – Grand Prix International et Recontres „Jeunes Talents” w Montrond-les-Bains (Francja), 2013 r.; I miejsce – International Accordion Competition w Murska Sobota (Słowenia), 2013 r. W 2013 roku za szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymał Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Stypendium Jego Magnificencji Rektora Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W swoim dorobku artystycznym posiada szereg koncertów w kraju i zagranicą. Współpracuje z wieloma artystami m.in. Con Affetto, Motion Trio, Big Band Krak. Współtworzy duet AccoSax, trio AccoCreationStage oraz Origo Quartet. W 2016 roku wraz zespołem Motion Trio w ramach festiwalu La Folle Journee nagrał płytę „ La Nature” Oprócz działalności artystycznej jest również pedagogiem Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie oraz Szkoły Muzycznej w Czasławiu prowadząc zajęcia indywidualne z przedmiotu akordeon.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - protest służb mundurowych. Co dalej z naszym bezpieczeństwem?

(Źródło: vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie