VII Spotkania z Kuchnią w Grębowie

  VII Spotkania z Kuchnią w Grębowie

  KaT

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  VII Spotkania z Kuchnią w Grębowie
  1/13
  przejdź do galerii

  ©Klaudia Tajs

  Pod znakiem warzyw i karmelu przebiegły w tym roku VII Spotkania z Kuchnią organizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Grębowie. To jedyny taki konkurs w naszym regionie, w którym swoimi kulinarnymi umiejętnościami chwalą się uczniowie szkól specjalnych oraz ośrodków szkolno - wychowawczych.
  - Organizujemy ten konkurs dla uczniów klas o profilu kucharz, którzy do pewnego czasu uczestniczyli w zmaganiach kulinarnych na równi ze zdrowymi rówieśnikami - mówi Beata Zając, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Grębowie. - Chcieliśmy, aby podopieczni takich placówek jak nasza czuli, że mają równe szanse. Patrząc na liczbę uczestników mam wrażenie, że nam się to udało.

  W kulinarnych zmaganiach wzięli udział podopieczni z ośmiu ośrodków: z Mielca, Strzyżowa, Przemyśla, Leżajska, Rzeszowa, Rudnika nad Sanem, Kolbuszowej Dolnej i Grębowa.

  Pokaz mistrza cukiernika
  Jednak przed pójściem do pracowni kulinarnych, w których dwuosobowe zespoły przygotowały wybrane potrawy, wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, wokół wyjątkowego gościa.
  Na zaproszenie dyrekcji ośrodka odpowiedział mistrz świata cukierników Mieczysław Chojnowski, który zaprosił uczniów i nauczycieli na pokaz z karmelu. Pierwszym dziełem jakie powstało u boki asystentki Klaudii był biały łabędź. Opowiadając o tym, jak pracuje się z karmelem, cukiernik wykonał także karmelki i lizaki, które rozeszły się bardzo szybko między obserwatorami pokazu.

  Zdrowie na talerzu
  Każda edycja promuje inny produkt lub potrawę. Były kasze, sałatki, baranki i mazurki, a teraz przyszedł czas na warzywa. - Jest zdrowo, inaczej i bardziej ciekawiej - tłumaczyła Monika Szwed, nauczyciel zawodu w grębowskim ośrodku. - warzywa można skomponować z różnymi dodatkami. Uczestnicy mogą wykazać się swoją pomysłowością i kreatywnością, kunsztem kulinarnym i różnymi technikami, jakimi uczniowie dysponują.

  Zdrowa rywalizacja w kuchni

  Maria Woźniak, nauczyciel zawodu podkreśla, że w Grębowie jest zdrowa rywalizacja, bo w tym konkursie nie ma przegranych.- Dzieci dają z siebie wszystko i radzą sobie znakomicie - mówiła nauczycielka. - Dzieje się tak ponieważ sposób i metody wykonania dopasowane są do możliwości tych dzieci. To jest ich pasja, One uwielbiają to robić. Kiedy tylko rzucamy hasło, że będzie gotowanie lub pieczenie, albo przygotowanie kanapek lub surówek, uczniowie się w tym spełniają.

  Efekty pracy młodych kucharzy były imponujące. Na talerz były różnego rodzaju sałatki, których bazowym składnikiem były oczywiście warzywa. Warzywa stały się także dodatkiem do potraw z ryb, od których młodzi kucharze nie stronią. Nie mogło zabraknąć lekkich przekąsek oraz słodkości.

  Na pożegnanie organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników dyplomy uczestnictwa i symboliczne nagrody.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]