Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Baranowie Sandomierskim świętowano 81 rocznicę przeprawy Armii Kraków przez Wisłę. Były regaty i chrzest drewnianej łodzi [ZDJĘCIA]

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Pierwsze wiślane regaty kajakowe o puchar burmistrza oraz chrzest drewnianej łodzi, która będzie pływała pod flagą miasta, były atrakcją obchodów 81. rocznicy przeprawy Armii Kraków przez Wisłę w Baranowie Sandomierskim.

Na rocznicowe wydarzenie, któremu w tym roku nadano wyjątkową oprawę, zaprosiło Towarzystwo Historyczne Ziemi Baranowskiej „Mały Wawel” wraz z władzami miasta i jednostką ochotniczej straży pożarnej.

Świętowano nad rzeką, przez którą z 11 na 12 września 1939 roku przeprawiała się Armia Kraków i gdzie miała miejsce, uznana za największy wyczyn saperski w wojnie obronnej, akcja żołnierzy 23 Batalionu Saperów z Mysłowic. To oni pod ostrzałem wroga w 6,5 godziny naprawili most drogowy, zniszczony wcześniej z obawy przed zajęciem go przez wojska niemieckie, i w ciągu dziewięciu godzin wybudowali obok ponad trzystumetrowy most kombinowany, co pozwoliło między innymi ocalić artylerię grupy operacyjnej Jagmin.

Bohaterski czyn żołnierzy upamiętnia tablica, pod którą w sobotę władze miasta i delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Gościem wydarzenia był między innymi Tomasz Sikorski, wnuk pułkownika Antoniego Sikorskiego, dowódcy grupy „Sandomierz” broniącej w kampanii wrześniowej linii Wisły od Zawichostu po Baranów Sandomierski.

Przybyli także wodniacy z całego regionu, bowiem obchodom towarzyszyły pierwsze regaty kajakowe o puchar burmistrza Baranowa Sandomierskiego. Wystartowało w nich sześć załóg. Burmistrz Marek Mazur wręczył zwycięskie trofeum Jackowi Parisowi i Krzysztofowi Wojtaszczykowi z Mysłowic, którzy o pierwsze miejsce rywalizowali z Gniewkiem Ziembą i Wojciechem Malickim z Tarnobrzega. - Nie wypadało nam nie wygrać - komentowali triumf mysłowianie, przypominając, że to właśnie w ich mieście w 1923 roku powstał pierwszy klub kajakowy w Polsce.

W Baranowie Sandomierskim świętowano 81 rocznicę przeprawy Armii Kraków przez Wisłę. Były regaty i chrzest drewnianej łodzi [ZDJĘCIA]
Wioletta Wojtkowiak

Rocznicowe obchody były także okazją do uroczystego chrztu pychówki, którą udało się zakupić staraniem pasjonatów historii. Anna Krempa, matka chrzestna łodzi, nadała jej imię Wieniawa, nawiązujące do herbu Leszczyńskich, którzy w XVI wieku wznieśli w Baranowie zamek. Będzie ono przypominać, że w czasach władania rodu miasto rozwijało się prężnie, także gospodarczo. Przez wiele wieków Baranów słynął z handlu zbożem, a drewniane łodzie były jedynym środkiem transportu.

Prezes „Małego Wawelu” Zbigniew Kamuda przyznał, że do zakupu łodzi zainspirowali baranowian pasjonaci z partnerstwa „Napędzani Wisłą”, którzy odtwarzają tradycje żeglugi drewnianymi łodziami na Wiśle. Z Sandomierza przypłynęli kilkoma pychówkami na uroczystość do Baranowa między innymi szef grupy Marek Bażant i Stanisław Baska, prezes Fundacji Fundusz Lokalny SMK. Na pokładzie był także burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon.

- Baranów Sandomierski leży nad Wisłą i Babulówką. Wspólnie z przyjaciółmi z Ochotniczej Straży Pożarnej od lat marzyliśmy, aby i u nas znalazła się taka łódź, która będzie mogła przewozić mieszkańców i przypominać o tradycjach żeglugi wiślanej - mówił Zbigniew Kamuda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie