Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dolinie Popradu. Wybierając się na narty w nowosądeckie, warto odwiedzić kilka interesujących miejsc

Wojciech Lubiński, Grzegorz Skrzypak
Rynek w Muszynie
Rynek w Muszynie Cezary Rudziński
Naszym pierwszym celem jest Muszyna. Uzdrowisko jest położone w dolinie rzeki Poprad i dwóch jej dopływów: potoków Szczawnik i Muszynka, na wysokości około 450 m n.p.m. Stamtąd mamy zaledwie 5 km do granicy ze Słowacją i niespełna 30 km do ośrodka narciarskiego w Wierchomli. Od 2013 r. dojazd do tych miejsc jest znacznie ułatwiony, ponieważ jesienią ub. roku została otwarta 1,5 km obwodnica uzdrowiskowa. Wcześniej ruch pojazdów odbywał się przez rynek tego niewielkiego, zaledwie 5-tysięcznego uzdrowiskowego miasteczka.
W Dolinie Popradu. Wybierając się na narty w nowosądeckie, warto odwiedzić kilka interesujących miejsc
Grzegorz Skrzypak

(fot. Grzegorz Skrzypak)

KLIMAT MUSZYNY SPRZED LAT

Turyści, jednak nie powinni omijać Muszyny, bo znajduje się tam wiele ciekawych rzeczy do zobaczenia. Godnym polecenia miejscem jest Dawny Zajazd, w którym mieści się Muzeum Regionalne oraz Informacja Turystyczna. Obiekt został oddany do użytku w 2010 roku w wyniku rekonstrukcji XVIII-wiecznego zajazdu (rozbiórka starego budynku nastąpiła ze względu na budowę obwodnicy). Dzięki różnorodnej kolekcji przedmiotów, dokumentów i fotografii, jaka znajduje się w muzeum poznamy całą historię Muszyny aż od XIII wieku.

Trzeba dodać, że Muszyna była silnym ośrodkiem rzemiosła i handlu wina (beczki z winem składowane były pod rynkiem). Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego - dzięki starannie urządzonym pomieszczeniom, wyposażonym w unikatowe eksponaty - przenosi nas w czasie i dzięki temu możemy poczuć klimat Muszyny sprzed lat. Znajduje się tam m.in. "Izba Mieszczańska", w której można obejrzeć przedmioty stanowiące wyposażenie domu sprzed wieków (kołowrotki, maglownice, samowar, młynki do palenia kawy), a z plansz dowiemy się o pierwszych kupcach prowadzących swe karawany traktem "węgierskim" wzdłuż Popradu oraz o zwyczajach i zajęciach mieszczan muszyńskich. W sali "Żydzi w Muszynie" poznajemy historię Żydów, mieszkających w Muszynie do 1940 roku. Z kolei w Sali "Łemkowskiej" zapoznamy się z dziejami Łemków - wschodniosłowiańskiej grupy etnicznej, zamieszkującej m.in. tereny Muszyny i okolic.

W Dolinie Popradu. Wybierając się na narty w nowosądeckie, warto odwiedzić kilka interesujących miejsc
Grzegorz Skrzypak

(fot. Grzegorz Skrzypak)

NAJSTARSZA CERKIEW W POLSKICH KARPATACH

Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w powiecie nowosądeckim, jest drewniana cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku (obecnie kościół rzymskokatolicki). Zupełnie niedawno, bo w czerwcu 2013 r., obiekt ten wraz z trzema innymi zabytkowymi cerkwiami (w Owczarach, Kwiatoniu i w Brunarach) został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
Z Muszyny do Powroźnika dojedziemy autem w ciągu kilku minut (odległość ok. 5 km). Wcześniej jednak warto wejść na stronę internetową http://www.drewniana.malopolska.pl, gdzie można sprawdzić numer telefonu do osoby, która otworzy obiekt i oprowadzi po cerkwi.

Powroźnik jest starą wsią - powstałą najprawdopodobniej w XIV wieku. Przez długi czas zamieszkiwali tam Łemkowie, których przodkami były koczownicze ludy pasterskie - Wołosi. Łemkowie zostali wysiedleni z Powroźnika podczas akcji "Wisła" w 1947 r., stąd w następnych latach cerkiew została przekształcona przez górali w kościół katolicki. Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku jest najstarszą w polskich Karpatach. Powstała w 1600 roku. Najstarszą część - właśnie z początku XVII wieku - stanowi zakrystia. W 1813 roku nastąpiła przebudowa i cerkiew została wówczas przeniesiona z dawnej lokalizacji na miejsce nieco wyższe, ze względu na zagrożenie powodziowe. W cerkwi znajdują się cenne ikony, pochodzące z różnych okresów. Najcenniejsza z nich to pokaźnych rozmiarów ikona przedstawiająca Sąd Ostateczny, wykonana w 1623 roku. Na uwagę zasługuje też malowidło ścienne, znajdujące się w zakrystii (dawne prezbiterium), które pochodzi z 1607 roku, czyli z czasów pierwotnej cerkwi.

W Dolinie Popradu. Wybierając się na narty w nowosądeckie, warto odwiedzić kilka interesujących miejsc
Grzegorz Skrzypak

(fot. Grzegorz Skrzypak)

HISTORYCZNE UZDROWISKO

Jadąc od Powroźnika i Muszyny w stronę Wierchomli drogą 971 po kilkunastu kilometrach dojeżdżamy do Żegiestowa. Uzdrowisko, którego początek datuje się na rok 1846, położone jest w malowniczym wąwozie górskim, na prawym brzegu rzeki Poprad, na pograniczu polsko-słowackim. Żegiestów jest cichym i spokojnym miejscem wypoczynku o każdej porze roku.

Jednym z wielu miejsc, w którym można odpocząć i zregenerować siły, jest sanatorium "Wiktor" w Żegiestowie, którego budowę zakończono pod koniec 1936 roku. Zostało zaprojektowane przez lwowskich architektów prof. Jana Bagieńskiego i Zbigniewa Wardzała. Mieści się w trzykondygnacyjnym budynku, który jak widać na pierwszy rzut oka, z zewnątrz - zachował wygląd i ducha czasów przedwojennych. Ale w środku - to już zupełnie nowy profesjonalny i funkcjonalny obiekt. Sanatorium posiada 150 miejsc w komfortowo wyposażonych pokojach 1 i 2-osobowych. Na terenie ośrodka znajduje się pełna baza zabiegowa. Można tam skorzystać z wielu różnych zabiegów z zakresu: hydroterapii, balneoterapii, fizykoterapii, inhalacji i rehabilitacji ruchowej. Ośrodek jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych ruchowo, a specjalnością tego miejsca jest leczenie schorzeń: układu pokarmowego, oddechowego, moczowego i schorzeń reumatologicznych. A dla tych, którzy zamiast zabiegów lubią odpoczynek i przyjadą do tego miejsca po prostu się zrelaksować, też znajdzie się coś ciekawego, mianowicie centrum SPA & Wellness. Basen, sauny parowa i sucha, kabina podczerwieni, łóżko wodne czy grota solna to tylko niektóre atrakcje tego miejsca. Obiekt jest ogólnodostępny i można tam spędzić np. sylwestra czy też weekend.

DWIE DOLINY, JEDEN SKIPASS

Pokonujemy kolejne 15 km i docieramy w końcu do Wierchomli. To naprawdę jeden z najciekawszych ośrodków narciarskich w Polsce. Stacja narciarska Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla ma się czym pochwalić. Dwa wyciągi krzesełkowe, 7 orczyków, 11 tras narciarskich o różnym stopniu trudności. To naprawdę robi wrażenie. I tak np. po stronie Wierchomli mamy m.in.: 4- osobową kolej krzesełkową od długości 1600 m, a od strony Muszyny znajduje się szybka wyprzęgana kolej krzesełkowa o długości 1525 m. Co ciekawe, od 1 lutego br. w Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla uruchomiono połączenie między Wierchomlą i Muszyną, które umożliwia narciarzom jeszcze wygodniejsze przemieszczanie się w obrębie stacji. Jazda po obu stronach i na wszystkich trasach odbywa się przy użyciu jednego skipassu.

Specyficzny mikroklimat tego miejsca powoduje, że Dwie Doliny to jedno z tych nielicznych miejsc w Polsce, gdzie tegoroczny sezon narciarski trwa nieprzerwanie od początku grudnia 2013. Ale to nie wszystko - przecież prawdziwy i profesjonalny ośrodek narciarski to taki…, w którym oprócz jazdy na nartach można przenocować, zjeść coś dobrego i zrelaksować się (apres-ski). Na to Dwie Doliny są również przygotowane. W restauracji, która swoją oryginalną nazwę zawdzięcza potokowi Tysina, przepływającemu nieopodal hotelu, serwowane są prawdziwe rarytasy. Bo jak inaczej nazwać takie dania, jak schab bacy z oscypkiem lub pstrąg na maśle czosnkowym, czy polędwiczki wieprzowe z suszonymi śliwkami i cukrowym groszkiem. Co najważniejsze kompleks jest zlokalizowany zaledwie 800 metrów od stacji narciarskiej w Wierchomli. Wystarczy 10-minutowy spacer, aby móc założyć narty i szusować po urozmaiconych trasach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Dolinie Popradu. Wybierając się na narty w nowosądeckie, warto odwiedzić kilka interesujących miejsc - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie