W domach pomocy społecznej w Stalowej Woli pielęgniarki...

  W domach pomocy społecznej w Stalowej Woli pielęgniarki odchodzą z pracy

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli Jan Gorczyca z mieszkańcem na korytarzu placówki

  Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli Jan Gorczyca z mieszkańcem na korytarzu placówki ©Zdzisław Surowaniec

  Dom Pomocy Społecznej w Stalowej Woli, gdzie przebywają osoby wymagające całodobowej opieki, będzie za dwa tygodnie obchodził osiemnastą rocznicę istnienia.
  Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli Jan Gorczyca z mieszkańcem na korytarzu placówki

  Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli Jan Gorczyca z mieszkańcem na korytarzu placówki ©Zdzisław Surowaniec

  Ale nikomu nie jest tu do śmiechu. Placówce grozi zamknięcie z powodu odejść pielęgniarek. Bo nie mogą liczyć na takie podwyżki, jakie od września mają pielęgniarki w szpitalach. Jedna pielęgniarka już z DPS odeszła, inne złożyły wymówienia.

  W DPS jest 91 miejsc w pokojach jedo- (jest ich najwięcej), dwu- i trzyosobowych. Mieszkają tu teraz 82 osoby. Zatrudnionych jest osiem pielęgniarek, z tym że dwie przebywają na urlopach wychowawczych.
  Na każdej zmianie powinny być dwie pielęgniarki. Do ich zadań należy opieka nad mieszkańcami, z których większość nie podnosi się z łóżek. Współpracują z lekarzami, udzielają wszelkiej fachowej pomocy, podają zastrzyki, robią opatrunki i zabiegi pielęgniarskie.

  Od września obowiązuje średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia wraz z pochodnymi w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu pielęgniarki o 1 tysiąc 600 złotych brutto. Naliczona kwota obowiązywać ma od 1 września 2018 roku do 31 sierpnia 2019 roku, kiedy znowu wzrośnie. A to oznacza, że wchodząca do zawodu pielęgniarka od jesieni może w najlepszej perspektywie zarabiać 3 tysiące 300 złotych brutto. Do tej pory pensja pielęgniarki nierzadko nie osiągała nawet 2 tysięcy złotych, zwłaszcza w szpitalach i ośrodkach zdrowia w mniejszych miejscowościach.

  To duża podwyżka, ale obowiązuje placówki podległe ministrowi zdrowia. Tymczasem Dom Pomocy Społecznej podlega ministrowi rodziny, pracy i polityki społecznej, a ten minister podwyżek pielęgniarkom zatrudnionym w DPS nie dał. - Nagle powstała ogromna różnica w płacach pielęgniarek w szpitalach i przychodniach zdrowia, a zatrudnionymi u mnie - powiedział dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli Jan Gorczyca. Dodał, że rozumie pielęgniarki, które odchodzą na lepiej płatne miejsca, ale dla takich placówek jak DPS to jest strzał w kolano.

  Jeśli dyrektor chciałby przerzucić koszty podwyżek dla pielęgniarek na mieszkańców DPS, to miesięczne utrzymanie jednego mieszkańca wzrosłoby z 3 tysięcy 338 złotych, do około 4 tysięcy złotych. - Wśród pięćdziesięciu domów pomocy społecznej na Podkarpaciu, jesteśmy na szesnastym miejscu jeśli chodzi o wysokość kosztów utrzymania - podlicza dyrektor.

  Od każdego mieszkańca pobiera się 70 procent jego emerytury czy renty. Resztę, która brakuje do kosztów utrzymania, pokrywają po połowie rodzina i powiat, któremu DPS podlega. Nie dziwi więc, że powiat szuka najtańszej placówki dla mieszkańca, który ma skierowanie do DPS. Gdyby więc koszty w placówce w Stalowej Woli nagle poskoczyły, mogłoby się zdarzyć, że pacjenci byliby wysyłani do innych „depeesów” - do Sandomierza czy Janowa Lubelskiego. Wtedy przebywający w DPS mieliby bardzo ograniczony kontakt z rodziną.

  Sytuację zna zarząd powiatu, odbyło się już na ten temat posiedzenie. W tym tygodniu ma dojść do spotkania starosty Janusza Zarzecznego z pielęgniarkami w DPS. Dyrektor Jan Gorczyca planuje także w najbliższym czasie spotkanie z posłem Rafałem Weberem, bo sprawa dotyczy „wysokiego szczebla”. Sprawa jest także znana odpowiednim służbom podległym wojewodzie podkarpackiemu. Trwa więc kołatanie do drzwi.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]
  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 12LISTOPADA WOLNE

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (9) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.