W domach pomocy społecznej w Stalowej Woli pielęgniarki...

  W domach pomocy społecznej w Stalowej Woli pielęgniarki odchodzą z pracy

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli Jan Gorczyca z mieszkańcem na korytarzu placówki

  Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli Jan Gorczyca z mieszkańcem na korytarzu placówki ©Zdzisław Surowaniec

  Dom Pomocy Społecznej w Stalowej Woli, gdzie przebywają osoby wymagające całodobowej opieki, będzie za dwa tygodnie obchodził osiemnastą rocznicę istnienia.
  Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli Jan Gorczyca z mieszkańcem na korytarzu placówki

  Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli Jan Gorczyca z mieszkańcem na korytarzu placówki ©Zdzisław Surowaniec

  Ale nikomu nie jest tu do śmiechu. Placówce grozi zamknięcie z powodu odejść pielęgniarek. Bo nie mogą liczyć na takie podwyżki, jakie od września mają pielęgniarki w szpitalach. Jedna pielęgniarka już z DPS odeszła, inne złożyły wymówienia.

  W DPS jest 91 miejsc w pokojach jedo- (jest ich najwięcej), dwu- i trzyosobowych. Mieszkają tu teraz 82 osoby. Zatrudnionych jest osiem pielęgniarek, z tym że dwie przebywają na urlopach wychowawczych.
  Na każdej zmianie powinny być dwie pielęgniarki. Do ich zadań należy opieka nad mieszkańcami, z których większość nie podnosi się z łóżek. Współpracują z lekarzami, udzielają wszelkiej fachowej pomocy, podają zastrzyki, robią opatrunki i zabiegi pielęgniarskie.

  Od września obowiązuje średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia wraz z pochodnymi w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu pielęgniarki o 1 tysiąc 600 złotych brutto. Naliczona kwota obowiązywać ma od 1 września 2018 roku do 31 sierpnia 2019 roku, kiedy znowu wzrośnie. A to oznacza, że wchodząca do zawodu pielęgniarka od jesieni może w najlepszej perspektywie zarabiać 3 tysiące 300 złotych brutto. Do tej pory pensja pielęgniarki nierzadko nie osiągała nawet 2 tysięcy złotych, zwłaszcza w szpitalach i ośrodkach zdrowia w mniejszych miejscowościach.

  To duża podwyżka, ale obowiązuje placówki podległe ministrowi zdrowia. Tymczasem Dom Pomocy Społecznej podlega ministrowi rodziny, pracy i polityki społecznej, a ten minister podwyżek pielęgniarkom zatrudnionym w DPS nie dał. - Nagle powstała ogromna różnica w płacach pielęgniarek w szpitalach i przychodniach zdrowia, a zatrudnionymi u mnie - powiedział dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli Jan Gorczyca. Dodał, że rozumie pielęgniarki, które odchodzą na lepiej płatne miejsca, ale dla takich placówek jak DPS to jest strzał w kolano.

  Jeśli dyrektor chciałby przerzucić koszty podwyżek dla pielęgniarek na mieszkańców DPS, to miesięczne utrzymanie jednego mieszkańca wzrosłoby z 3 tysięcy 338 złotych, do około 4 tysięcy złotych. - Wśród pięćdziesięciu domów pomocy społecznej na Podkarpaciu, jesteśmy na szesnastym miejscu jeśli chodzi o wysokość kosztów utrzymania - podlicza dyrektor.

  Od każdego mieszkańca pobiera się 70 procent jego emerytury czy renty. Resztę, która brakuje do kosztów utrzymania, pokrywają po połowie rodzina i powiat, któremu DPS podlega. Nie dziwi więc, że powiat szuka najtańszej placówki dla mieszkańca, który ma skierowanie do DPS. Gdyby więc koszty w placówce w Stalowej Woli nagle poskoczyły, mogłoby się zdarzyć, że pacjenci byliby wysyłani do innych „depeesów” - do Sandomierza czy Janowa Lubelskiego. Wtedy przebywający w DPS mieliby bardzo ograniczony kontakt z rodziną.

  Sytuację zna zarząd powiatu, odbyło się już na ten temat posiedzenie. W tym tygodniu ma dojść do spotkania starosty Janusza Zarzecznego z pielęgniarkami w DPS. Dyrektor Jan Gorczyca planuje także w najbliższym czasie spotkanie z posłem Rafałem Weberem, bo sprawa dotyczy „wysokiego szczebla”. Sprawa jest także znana odpowiednim służbom podległym wojewodzie podkarpackiemu. Trwa więc kołatanie do drzwi.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]
  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 12LISTOPADA WOLNE

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (9) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!