Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gabinetach stomatologicznych zostawiamy rocznie prawie 6 miliardów złotych

Grzegorz LIPIEC [email protected]
sxc.hu
Z roku na rok Polacy przywiązują coraz większą uwagę do higieny jamy ustnej. Już nie tylko leczymy zęby, ale chodzimy na zabiegi kosmetyczne i estetyczne.

34 procent Brytyjczyków nie chodzi regularnie do stomatologa, bo ich nie stać, a kolejna jedna trzecia wpadła w długi po sfinansowaniu leczenia stomatologicznego. Na tle obywateli znad Tamizy Polacy wypadają znacznie lepiej, bowiem u nas już ponad 55 procentów pacjentów woli samodzielnie zapłacić za leczenie stomatologiczne, a z roku na rok ta tendencja rośnie.

WYGODA, OSZCZĘDNOŚĆ CZASU

Zamiast czekać cierpliwie na swoją kolej u dentysty z kontraktem Narodowego Funduszu Zdrowia, mimo "chudego" portfela idziemy leczyć się prywatnie. Z zeszłorocznych badań Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że ponad połowa Polaków (55 procent) sama płaci za leczenie zębów. W ubiegłym roku zostawiliśmy w gabinetach stomatologicznych 6 miliardów złotych, czyli aż pięciokrotnie więcej niż trzy lata temu.

Co dziwne nie zrażają nas wysokie ceny. Wyrwanie zęba prywatnie kosztuje, co najmniej 100 złotych, ale kompleksowe leczenie to już wydatek rzędu kilkuset złotych. Za protezę zapłacimy 1,5 tysiąc złotych, a za wstawienie implantu aż 12 tysięcy złotych.

Co "wygania" Polaków do prywatnego gabinetu? Głównym powodem jest krótszy czas oczekiwania na wizytę - tak twierdzi 64 procent ankietowanych. Nie możemy także zapomnieć o dostosowaniu godzin wizyty do planu dnia pacjenta, dlatego większość prywatnych gabinetów przyjmuje do godzin popołudniowo-wieczornych, niektóre są w stanie przyjąć pacjentów nawet w dni weekendowe - jeśli jest taka potrzeba. Potwierdzają to dane Centrum Badania Opinii Społecznej, gdyż dogodne godziny przyjęć są przyczyną wyboru prywatnego stomatologa dla 21 procent ankietowanych. Dla pacjentów ważne jest także lepsze wyposażenie prywatnego gabinetu, komfortowe warunki leczenia i przyjazna atmosfera.

UPIĘKSZANIE

Coraz więcej Polaków traktuje też wizytę u dentysty jak inwestycję w swój wizerunek. Taka inwestycja do tanich nie należy. Wybielanie zębów to wydatek rzędu tysiąca złotych, a Polacy w ubiegłym roku wydali na "odświeżenie" w ten sposób swojej jamy ustnej 25 milionów złotych.

- Coraz większą rolę w higienie jamy ustnej odgrywa estetyka oraz kosmetyka - wyjaśniał nam Grzegorz Stepniowski, lekarz stomatolog z Tarnobrzega. - Higiena jamy ustnej Polaków zależy głównie od naszej wiedzy dotyczącej tego, jak ważne są zęby dla naszego zdrowia. Podstawą jest profilaktyka i wpajanie od najmłodszych lat, w jaki sposób dbać o zęby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie