W gminie Jarocin powstanie nie tylko pomnik ofiar rzezi wołyńskiej, ale także mauzoleum

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Projekt zagospodarowania działki z pomnikiem na działce w Domostawie, opracowany przez architekta Tomasza Ziemskiego
Projekt zagospodarowania działki z pomnikiem na działce w Domostawie, opracowany przez architekta Tomasza Ziemskiego Urząd Gminy Jarocin
- Wszystkie znaki na niebie wskazują, że za rok, w 79 rocznicę wydarzeń na Wołyniu będziemy w gminie Jarocin przeżywać historyczne wydarzenie, albowiem nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika „Rzeź Wołyńska” Mistrza Andrzeja Pityńskiego – poinformował wójt Jarocina Zbigniew Walczak.

- W niedawnym apelu do państwa zwracałem uwagę na atut lokalizacji pomnika „Rzeź Wołyńska” w bezpośrednim sąsiedztwie trasy S 19, przy miejscu obsługi podróżnych Bukowa II w Domostawie w gminie Jarocin oraz powoływałem się na wspólnotę losów mieszkańców Kresów i mieszkańców naszych terenów w okresie wojny – stwierdził wójt na stronie internetowej gminy.

Jak przypomniał, podczas konferencji, która odbyła się w Jarocinie w dniu 28 maja przedstawił koncepcję, żeby pomnik „Rzezi Wołyńskiej” Andrzeja Pityńskiego był zalążkiem ośrodka dokumentującego losy wsi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej na wzór Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, które dokumentuje losy pacyfikowanych przez Niemców wsi, ale leżących w aktualnych granicach Polski.

Jak wójt poinformował, zamysł ten materializuje się już w koncepcji zagospodarowania działki z pomnikiem, opracowanej przez architekta Tomasza Ziemskiego, który współpracował przed laty ze świętej pamięci Andrzejem Pityńskim przy powstawaniu Reduty Matki Bożej w Warszawie. Całość przedsięwzięcia otrzyma nazwę: Memoriału Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich.

W drugim etapie, po uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika „Rzezi Wołyńskiej” w dniu 11 lipca 2022 roku, planowana jest budowa Mauzoleum, budynku kubaturowego, w którym znajdą się sale ekspozycyjne. Obecnie Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie pracuje nad kosztorysem przedsięwzięcia, z wyłączeniem budynku Mauzoleum. - Z autorem koncepcji Memoriału ustalamy, jakie materiały budowlane będą potrzebne do jego realizacji – stwierdził wójt.

Wiadomo, że Zarząd Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Okręg 2 sfinansuje część kosztów adaptacji terenu oraz transport rzeźby z Gliwic i osadzenia jej na cokole. Wiadomo też, że w stosunku do pierwotnych założeń projekt urósł. - Na początku wydawało się, że ograniczymy się tylko do ustawienia pomnika na cokole, odpowiedniego zagospodarowanie terenu działki w zieleń, nasadzenia krzewów, monitoringu i ogrodzenia – przyznał wójt.

Ogrodzenie terenu z dwu najdłuższych boków działki będą dość kosztowne. Od strony miejsca obsługi pasażerów mur ogrodzenia będzie miał długość 160 metrów. Obłożony zostanie po obu stronach kamieniem łupkowym szarogłazowym, natomiast „Ściana pamięci” o długości 105 metrów, pełniąca jednocześnie funkcję ogrodzenia, będzie wykonana z czerwonego piaskowca.

- Memoriał Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich będzie stanowił dobro ogólnonarodowe. Moim zdaniem, nie powinniśmy liczyć na to, że większość kosztów jego utworzenia poniosą weterani z Ameryki Północnej. Dlatego ponawiam w imieniu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie apel o wpłaty na konto – zachęca wójt Jariocina.

W dniu 11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów  i Ukraińskiej Powstańczej Armii mordowali i palili żywcem kobiety i dzieci. Zadali śmierć w okrutny, niewyobrażalny sposób Polakom z 99 wołyńskich miejscowości. Dla upamiętnienia wydarzeń 11 lipca ustanowiony został w Polsce Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie