Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Jeżowe odsłonili pomnik pamięci partyzantów, którzy zginęli na terenie Grobel

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Pomnik poległych partyzantów, pod którym są szczątki trzech „leśnych”, którzy zginęli.
Pomnik poległych partyzantów, pod którym są szczątki trzech „leśnych”, którzy zginęli. archiwum
W Groblach w gminie Jeżowe odbyła się uroczystość poświęcenia nowo zbudowanego Pomnika Poległych Partyzantów, którzy zginęli na terenie Grobel w walkach z Niemcami w 1943 roku i wmurowania w pomnik urny z ziemią, w której byli pochowani.

ZOBACZ TAKŻE:
G. Schetyna broni rozbiórki sowieckiego pomnika. "Żadne prawo nie zostało złamane"

(dostawca: TVN24/x-news)

Granitowy pomnik został wybudowany i w całości sfinansowany ze środków gminy za kwotę prawie 12 tysięcy złotych, a mieszkańcy Grobel aktywnie zaangażowali się w prace porządkowe, przygotowawcze, budowlane i organizację uroczystości.

Uroczystość odbyła się w kościele parafialnym w Groblach i rozpoczęła się od inscenizowanego, niepodległościowego programu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów szkoły w Groblach, związanego z obchodami Święta Niepodległości i tematyką narodowo-wyzwoleńczą.

Uroczystą Mszę Świętą odprawili księża Jan Ziętarski - proboszcz parafii Groble, prałat Kazimierz Lęcznar - proboszcz emeryt i Tomasz Szostek - dyrektor Caritas w Rudniku, który był również kaznodzieją uroczystości. We nabożeństwie uczestniczyły władze gminy z wójtem Jeżowego Markiem Stępakiem, zastępcą wójta Stanisławem Szotem, przedstawicielami samorządu gminnego, pocztami sztandarowymi, ale też zaproszeni goście senator Janina Sagatowska i starosta niżański Robert Bednarz oraz bardzo licznie mieszkańcy Grobel.

Jak czytamy w relacji na stronie internetowej gminy, w kościele na specjalnym postumencie została ustawiona urna z ziemią, pobrana z miejsca w którym pierwotnie zostali pochowani polegli partyzanci. Ta urna, po nabożeństwie, w uroczystej procesji, na cmentarz została przeniesiona, poświęcona i złożona we wnętrzu zbudowanego pomnika. Złożenia dokonał jeden z najstarszych mieszkańców Grobel 90-letni Michał Kolano, który dobrze pamięta czasy wojny i ma o tych czasach bardzo rozległą wiedzę.

Michał Kolano starcia partyzantów z Niemcami w Groblach nie pamięta z własnych doświadczeń, lecz z informacji innych, nieżyjących już mieszkańców Grobel, gdyż sam jako młodzieniec na początku roku 1943 w Trzech Króli został wraz z wieloma mieszkańcami Jeżowego pochwycony w zorganizowanej przez Niemców łapance i uwięziony, a następnie wywieziony do obozu w Niemczech i skierowany do pracy przymusowej.

W tej chwili pan Michał jest jedyną żyjącą osobą z tej wywiezionej grupy mieszkańców naszej gminy. O tym starciu w Groblach mówi że zadaniem partyzantów, którzy dotarli do Grobel od strony Janowa Lubelskiego i Ulanowa przez Sibigi, było zlikwidowanie niemieckiego posterunku w Groblach zarządzanego przez pochodzącego ze Śląska hitlerowca o nazwisku Kajczyk. Niestety akcja przyniosła straty i 4 partyzantów zginęło, jeden z Rudnika o nazwisku Gietka, dwóch pochodzących z Pysznicy i jeden nieznanego pochodzenia i nazwiska. Polegli partyzanci zostali pochowani na górce na miejscu obecnego cmentarza w Groblach.

W latach powojennych dokonano ekshumacji i szczątki trzech nieznanych partyzantów zostały przeniesione i pochowane na cmentarzu w Jeżowem, na miejscu obecnego Pomnika Poległych, a znany z nazwiska i pochodzenia pochowany został na cmentarzu w Rudniku. Okolicznościowe, niepodległościowe i upamiętniające pamięć poległych słowa, a także podziękowania lokalnej społeczności złożyli gospodarz i wójt gminy Jeżowe Marek Stępak i senator Janina Sagatowska.

Po uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na wspólny obiad, w trakcie którego podkreślano wagę wydarzenia i konieczność dbania o pamięć o żołnierzach, którzy oddali życie w walce o niepodległość, w obronie Ojczyzny i lokalnej grobelskiej społeczności - czytamy w relacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie