Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Jeżowe stworzyli sobie teatr. Oto efekt

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Aktorzy przypomnieli jak wyglądało tradycyjne kolędowanie przed wielu laty, co wszystkim sie bardzo spodobało.
Aktorzy przypomnieli jak wyglądało tradycyjne kolędowanie przed wielu laty, co wszystkim sie bardzo spodobało. archiwum
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jata w od czerwca 2015 roku realizowało projekt „Stwórzmy sobie teatr”. Teraz można było zobaczyć efekt.

Jak informuje Małgorzata Wyka, w tym czasie zorganizowano warsztaty teatralne i scenograficzne dla trzech grup wiekowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dwa wyjazdy do teatru w Rzeszowie i Krakowie, spotkanie andrzejkowe oraz świąteczne dla okolicznych mieszkańców.

Podsumowaniem projektu było „Spotkanie kolędowe” zorganizowane w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jacie - czytamy na stronie internetowej gminy Jeżowe. Przybyli mieszkańcy oraz zaproszeni goście, starosta powiatu niżańskiego Robert Bednarz, przedstawiciele Urzędu Gminy Jeżowe z wójtem Markiem Stępakiem oraz członkowie zaprzyjaźnionych kół i stowarzyszeń: Koło Gospodyń z Krzeszowa, Koło Gospodyń Kamionka oraz Maria i Mieczysław Łabęccy z Ulanowa, pielęgnujący tradycje flisackie.

Stowarzyszenie z Jaty przygotowało bogaty program artystyczny i widzowie mieli możliwość obejrzeć wszystkie przedstawienia. Najmłodsza grupa zaprezentowała inscenizację „Kiszenie kapusty”, młodzież wystawiła jasełka, natomiast osoby dorosłe, najbardziej wyczekiwany punkt programu, tradycyjną kolędę ludową. Wszystkie inscenizacje ubogaciła przygotowana dekoracja oraz kostiumy, wykonane z dbałością o zachowanie tradycji ludowej.

Czas umilały występy kapeli ludowej oraz degustacja regionalnych potraw przygotowanych przez poszczególne koła i stowarzyszenia. Dobrowolne datki zebrane podczas kolędowania przekazano na rehabilitację Dawida Ruraka z Sójkowej.

Zrealizowany projekt stał się kolejnym ważnym działaniem Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Jata, które pod kierownictwem pani prezes – Ireny Furtak, aktywnie włącza się w kultywowanie tradycji regionu oraz jego promocję w szerszej społeczności. Celem stowarzyszenia są rozbudzanie lokalnego patriotyzmu i poczucia dumy z przynależności do społeczności gminy Jeżowe; upowszechnianie wiedzy historycznej; rozwój i upowszechnianie kultury lasowiackiej; kształtowanie patriotyzmu lokalnego poprzez popularyzowanie - zwłaszcza wśród młodych - wzorców zachowań i postaw szacunku do drugiego człowieka, jak i dbałości o otoczenie i troski o mienie wspólne;

Dalej gromadzenie dokumentacji materialnej związanej z kulturą, historią i dniem dzisiejszym; krzewienie właściwego stosunku do dziedzictwa dóbr kultury i uczestnictwo w ich ochronie; umacnianie więzi obywatelskich między mieszkańcami gminy Jeżowe oraz miejscowości powiatu niżańskiego, rozbudzanie wśród nich zainteresowania życiem, wyglądem oraz rozwojem wsi i gminy, budzenie i pogłębianie przywiązania do niej; działalność charytatywna; wspieranie, udzielanie pomocy artystom i twórcom z terenu miejscowości Jata, Sójkowa i Zalesie oraz propagowanie ich twórczości, w tym także reprezentowanie ich interesów; społeczne oddziaływanie na rozwój kultury, oświaty i kultury fizycznej; pobudzanie i rozwój lokalnej aktywności kulturalnej, społecznej i gospodarczej; wspieranie i rozwijanie twórczych zainteresowań dzieci i młodzieży; promocja i rozwój obszarów wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości Jata jak całej gminy Jeżowe, w tym walorów turystycznych; pozyskiwanie środków materialnych i finansowych na realizację zadań statutowych; inne działania, sprzyjające realizacji celów stowarzyszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie