Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Zaleszany będzie miejsce na niebezpieczne odpady i ekologiczne imprezy z grillem

Zdzisław Surowaniec
Wstęgę na otwarcie punktu zbiórki przecina kierownik budowy Adam Zdonek, z tyłu w okularach wójt Zaleszan Andrzej Karaś.
Wstęgę na otwarcie punktu zbiórki przecina kierownik budowy Adam Zdonek, z tyłu w okularach wójt Zaleszan Andrzej Karaś. Zdzisław Surowaniec
Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów powstał w Zbydniowie w gminie Zaleszany na terenie dawnej zdewastowanej Spółdzielni Kółek Rolniczych.

Rok, od kiedy wójt Zaleszan Andrzej Karaś podpisał u notariusza ostatnie umowy na dofinansowanie inwestycji, została we wtorek przecięta wstęga na jej otwarcie. Za kilka dni wójt odchodzi z gminy po przegranych wyborach, ale na finał zostawia po sobie inwestycję, która przyczyni się do ochrony środowiska.

Ogólny koszt przedsięwzięcia to 535 tysięcy 385 złotych, w tym są koszty dokumentacji technicznej, nadzoru inwestorskiego. Dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie stanowiła 60 procent kosztów inwestycji. Dotacja z Warszawy nie uwzględniała dokumentacji technicznej i nadzoru. Wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu był Zakład Gospodarki Komunalnej w Pysznicy z prezesem Janem Ślusarczykiem.

- Obowiązek powstania takiego punktu na niebezpieczne odpady nakłada na nas "ustawa śmieciowa", ale my poszliśmy dalej i dodatkowo stworzymy tam miejsce do edukacji ekologicznej młodzieży i dorosłych - powiedział wójt Zaleszan Andrzej Karaś.

Obiekty nie powstały od podstaw, ale zostały wykorzystane konstrukcje już istniejące. Właściwie tylko betonowe szkielety zniszczonych zabudowań. Charakterystyczna była tu solidna brama zamykana na kłódkę, ale… bez ogrodzenia. Powstał ładny obiekt, zniknął koszmar z dawnych lat.

Na 50-arowej działce powstały obiekty służące do segregowania i przechowywania niebezpiecznych dla ludzi i środowiska odpadów, które od lutego będą przyjmowane bezpłatnie od mieszkańców na wzór stalowowolskiej "Rupieciarni". Powstała także sala edukacyjna wyposażona w sprzęt multimedialny, służący do pogłębiania świadomości ekologicznej mieszkańców z zakresu segregacji oraz drewniana altana "grzybek", pod którą będą mogły się odbywać ekologiczne imprezy z grillem.

Jak wyjaśnia wójt Andrzej Karaś w punkcie segregacji, recyklingowi ma być poddawanych 100 ton odpadów na rok. To także kilka nowych miejsc pracy.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie